fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz o planach budowy bełchatowskiej elektrowni jądrowej: Polska znajdzie się w bardzo ograniczonym klubie technologii atomowej

Polska znajdzie się w bardzo ograniczonym klubie technologii atomowej. Dla rozwoju technologicznego naszego przemysłu ma to ogromne znaczenie i sprawi, iż Polska będzie się bardzo istotnie liczyć na świecie, także w wymiarze technologicznym oraz rozwoju przemysłowego. Budowa elektrowni jądrowej jest pokazaniem nowego kierunku energetycznego – powiedział poseł Antoni Macierewicz, były szef MON, marszałek senior Sejmu, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

2 grudnia bieżącego roku poseł Antoni Macierewicz poinformował na Twitterze o przyjęciu przez rząd uchwały o powstaniu do 2043 roku bełchatowskiej elektrowni jądrowej.

Założenia „Programu polskiej energetyki jądrowej” dostępne są [tutaj].

Marszałek senior Sejmu zwrócił uwagę, że elektrownia atomowa zapewni Polsce niezależność energetyczną.

– Budowa elektrowni jądrowej zapewni nam gwarancję absolutnej niezależności energetycznej. W ciągu najbliższych 40 lat zamierzamy bardzo mocno ograniczyć zużycie węgla, pozbawiając się tym samym trwałej podstawy, gwarancji bezpieczeństwa energetycznego, bo energia wiatrowa czy fotowoltaika nie dają pewności co do stabilności dostarczania energii elektrycznej. Musimy mieć własne źródło tego typu gwarancji, którą stworzy własna energia atomowa. Dodatkowo otwiera to zupełnie nowy rozdział rozwoju technologicznego Polski i stawia nas na innym poziomie rozwojowym – wskazał były szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Rozmówca portalu Radia Maryja podkreślił znaczenie Bełchatowa na energetycznej mapie Polski.

– Z punktu widzenia struktury polskiej energetyki gwarantuje to kontynuację tej struktury, która została utworzona w ostatnich latach, gdzie Bełchatów jest centrum naszej energetyki. Warto sobie uświadomić, że wszystkie linie przesyłowe są skoncentrowane w Bełchatowie, więc gdybyśmy dopuścili do tego, że Bełchatów (po wyczerpaniu węgla brunatnego) przestanie dostarczać energię elektryczną, to musielibyśmy przebudowywać całą infrastrukturę związaną z przesyłem elektrycznym. Byłyby to olbrzymie pieniądze, łączące się z problemami odnośnie usytuowania nowych struktur przesyłowych. Zagwarantowanie bezpieczeństwa przez elektrownię atomową w Bełchatowie jest dla Polski centralną kwestią. Bardzo dobrze, że w tej uchwale jest wskazane, że obok elektrowni na Wybrzeżu Gdańskim, drugim miejscem jest Bełchatów – mówił Antoni Macierewicz.

Elektrownia jądrowa w Bełchatowie zapewni wzrost i stabilność zatrudnienia.

– Elektrownia jądrowa bardzo istotnie wpłynie na wzrost i stabilność zatrudnienia w regionie, bo sam proces budowania tej infrastruktury będzie wymagał pracy wielu tysięcy ludzi. Później już sama elektrownia będzie zatrudniała dużo osób, więc jest to gwarancja bezpieczeństwa i utrzymania infrastruktury spółek, które są związane z elektrownią, a tym samym odgrywają dużą rolę w okręgu bełchatowskim – powiedział poseł.

Polityk akcentował, że budowa energii atomowej pokaże nowy kierunek energetyczny dla naszej ojczyzny.

– Polska znajdzie się w bardzo ograniczonym klubie technologii atomowej. Dla rozwoju technologicznego naszego przemysłu ma to ogromne znaczenie i sprawi, iż Polska będzie się bardzo istotnie liczyć na świecie, także w wymiarze technologicznym oraz rozwoju przemysłowego. Budowa elektrowni jądrowej jest pokazaniem nowego kierunku energetycznego, dlatego że będzie ona dostarczać do 20 procent energii. Ta inwestycja uwidoczni rozwój technologiczny Polski nie tylko w zakresie energetyki, ale przemysłu polskiego jako całości. Po ostatniej decyzji premiera Mateusza Morawieckiego wyrażającego zgodę na podniesienie o 55 proc. obowiązku emisji dwutlenku węgla do 2050 roku, jak najszybsza budowa elektrowni atomowej staje się absolutną koniecznością – podsumował Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.

Jakub Gronczakiewicz/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl