pixabay.com

G. Wojciechowski (PiS): Polityka tytoniowa nie może wspierać lobbystów. Powinna wspierać rodzinę i niepełnosprawnych!

Zdaniem posła Grzegorza Wojciechowskiego z PiS państwo poprzez odpowiednią polityką podatkową w obszarze tytoniowym mogłoby powstrzymać lobbing potentatów tytoniowych, a „Dodatkowe dochody do budżetu państwa z tego tytułu mogłyby zostać przeznaczone chociażby na zdecydowane zwiększenie wsparcia ze strony państwa dla dzieci z chorobami genetycznymi i ich matek”.

Według parlamentarzysty analiza sytuacji podatkowej obszaru tytoniowego w Polsce wymaga analizy rządu, dlatego Wojciechowski wystąpił z interpelacją „w sprawie potrzeby zapewnienia szczególnej ochrony antykorupcyjnej przebiegowi procesu legislacyjnego w zakresie podatku akcyzowego od tzw. wyrobów nowatorskich oraz w sprawie zwiększenia finansowania dla rodzin dzieci niepełnosprawnych” do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak wynika z zagranicznych źródeł prasowych przytaczanych przez Wojciechowskiego (m.in. serwisy politico.eu, ilfattoquotidiano.it, blogs.mediapart.fr) polityka podatkowa części państw Unii Europejskiej, zwłaszcza Francji i Włoch, udowodniła, że na styku programów prozdrowotnych, legislacji i firm tytoniowych pojawiały się naciski tych ostatnich prowadzące do ustalania korzystnych dla nich ulg i stawek podatkowych.  Poseł przytoczył także informacje dokumentujące podejmowane w Europie próby korumpowania polityków i urzędników państwowych przez przedstawicieli firm tytoniowych, co jego zdaniem skłania się do potrzeby głębszej analizy sytuacji podatkowej w naszym kraju.

W Polsce tzw. wyroby nowatorskie obłożone zostały obowiązkiem zapłaty akcyzy od dnia 1 października bieżącego roku. Pierwotne wejście w życie tego obowiązku zostało przesunięte z dnia 1 lipca 2020 r. w związku z trwającą pandemią „koronawirusa”. Aktualnie stawka akcyzy na wyroby nowatorskie określona została na 155,79 zł za każdy kilogram i 32,05 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia, wyrażonej w zł/kg, co ostatecznie wynosi 305,39 zł/kg. Średnio paczka wyrobów nowatorskich czyli podgrzewanych wkładów tytoniowych w cenie 14 złotych, obłożona jest akcyzą w wysokości ok. 1,80 zł czyli prawie pięciokrotnie niższą niż wynosi opodatkowanie tradycyjnych papierosów – napisał w interpelacji do szefa rządu poseł Grzegorz Wojciechowski.

Poseł przypomniał także, że aktualne przepisy regulujące podatek akcyzowy od wyrobów nowatorskich krytykował także prof. Witold Modzelewski zwracając uwagę na potrzebę ich uproszczenia.

„Podatek akcyzowy od wyrobów nowatorskich jest pobierany metodami wadliwie wymyślonymi. Obowiązuje na nie stawka stanowiąca 1/5 akcyzy od papierosów, co nie ma żadnego uzasadnienia. Ponadto, sama konstrukcja podatku akcyzowego od wyrobów nowatorskich jest nieprzemyślana i obecnie nieadekwatna do realiów rynkowych – powinna przede wszystkim zostać uproszczona. Należałoby także odejść od powiązania jej z tytoniem do palenia, aby ograniczyć możliwość wpływania na wysokość akcyzy dla wyrobów nowatorskich” – proponował cytowany przez posła PiS prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Jak wynika z analiz przygotowanych przez kancelarię Parulski&Wspólnicy nałożenie na tzw. wyroby nowatorskie akcyzy w wysokości tylko połowy poziomu opodatkowania tradycyjnych papierosów pozwoliłoby na wzrost wpływów do budżetu państwa w pierwszym roku obowiązywania o 1,5 miliarda złotych – dodaje pos. Wojciechowski.

Zdaniem Grzegorza Wojciechowskiego sprawiedliwa polityka tytoniowa powinna mieć na uwadze interes rodzin, dzieci poczętych, osób niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących.

W wyniku niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wykonywanie w Polsce zabiegu aborcji z tzw. przesłanki eugenicznej nie będzie już legalne. Niezbędne jest więc podjęcie przez rząd działań zmierzających do poprawy sytuacji bytowej rodziców niepełnosprawnych dzieci, a także budowa i utrzymanie ośrodków w których mogłyby one otrzymywać niezbędną pomoc lekarską i opiekę. Mając na względzie, że w Polsce zdecydowana większość (nawet do 95 proc.) zabiegów aborcyjnych wykonywanych było z przesłanki eugenicznej 1,5 miliarda złotych dodatkowych wpływów do budżetu państwa rocznie pozwoliłoby na sfinansowanie świadczeń pieniężnych i innych programów pomocowych dla rodzin oraz budowy odpowiedniej infrastruktury i zakupu sprzętu medycznego o średniej wartości nawet 1,5 miliona złotych na dziecko. Dodatkowo, mając na względzie rosnącą popularność tzw. wyrobów nowatorskich w społeczeństwie, szczególnie wśród ludzi młodych i osób korzystających z niedawno zakazanych papierosów mentolowych, można przypuszczać, że wpływy z tytułu akcyzy od takich produktów będą się rokrocznie zwiększać, co pozwoli na zwiększenie inwestycji w zakresie pomocy dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom – napisał Wojciechowski w swojej interpelacji poselskiej.

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego „o objęcie nadzoru nad przebiegiem procesu legislacyjnego w zakresie ustalenia wysokości stawki akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie” oraz wystosował w trybie interpelacji poselskiej pytania, m.in. o ewentualne objęcie wyrobów tytoniowych działaniem tzw. tarczy antykorupcyjnej, walkę z lobbingiem firm tytoniowych, „czynniki, które mają wpływ na nieproporcjonalnie niską, w porównaniu do stawek obowiązujących w innych państwa Unii Europejskiej, stawkę akcyzy na wyroby nowatorskie” czy działania podjęte w korelacji z polityką podatkową na rzecz „dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin”. Jak wynika ze strony sejmowej interpelacja Grzegorza Wojciechowskiego wpłynęła do marszałka Sejmu 8 grudnia br. i została przekazana premierowi. Zgodnie z przepisami prawa przedstawiciel rządu przygotowujący odpowiedzi miałby 21 dni na ich opracowanie, jednak z powodu na nietypowe okoliczności związane z pandemią koronawirusa terminy te często ulegają zmianie.  W przypadku interpelacji posła PiS o „przedłużeniu terminu odpowiedzi” poinformował 23 grudnia Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Robert Wyrostkiewicz 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl