A. Macierewicz: Przebieg przygotowań do ćwiczeń „Zapad 2017” jest niejasny i budzi obawy

Przebieg działań przygotowawczych do ćwiczeń „Zapad 2017” jest niejasny i nieprzejrzysty – powiedział PAP minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jak dodał, nie ma jasności jakie są rzeczywiste cele strony rosyjskiej, stąd obawy, że jest to szersza operacja.

„Problem polega na tym, że całe przygotowania do tych ćwiczeń i przebieg działań przygotowawczych jest tak niejasny i tak nieprzejrzysty, a dochodzą tak różne informacje, że faktycznie nie ma jasności, jakie są rzeczywiste cele strony rosyjskiej związane z tymi ćwiczeniami” podkreślił szef MON.

„Stąd obawy, że mogą one być częścią szerszej operacji polegającej na pozostawieniu wojsk w pobliżu części wschodniej granicy Polski na Białorusią” – powiedział Antoni Macierewicz, który w Orzyszu wraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem odwiedził bojową grupę batalionową NATO, która wzmacnia wschodnią flankę Sojuszu.

Według Antoniego Macierewicza, ten „ostatni aspekt należy brać poważnie pod uwagę, zważywszy coraz ostrzejszą retorykę militarną ze strony pana Władimira Putina”.

Szef MON pytany, czy jest możliwość wysłania obserwatorów na ćwiczenia „Zapad 2017” odpowiedział, że tak.

„Rosjanie zaproponowali taką możliwość na pewno Litwie i kilku innym krajom. Jeśli przyjdzie do nas takie zaproszenie, to my także wyślemy naszych obserwatorów. Trzeba mieć świadomość, że 12,5 tys. wojsk, które jest tam wprowadzone, zgodnie z zasadami i na takim poziomie jak jest to dopuszczalne, to nie wszystkie wojska, które są tam skoncentrowane w związku z ćwiczeniami „Zapad 2017”” – dodał minister.

Zaznaczył, że „polska strona ma informacje o dużo szerszej mobilizacji, o dużo szerszych przygotowaniach ćwiczeniowych, poza tymi wojskami, które zostały wprowadzone już teraz na Białorusi”.

Manewry „Zapad 2017” mają się odbyć w dniach 14-20 września. W ćwiczeniach ma wziąć udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl