Wrocław. Szef MON powitał komandosów wracających z Afganistanu

Szef MON Antoni Macierewicz powitał w sobotę na wrocławskim lotnisku żołnierzy wojsk specjalnych, którzy w ostatnich miesiącach pełnili służbę w Afganistanie. Wskazał, że są wśród nich ci, którzy uczestniczyli w akcji odbicia więźniów przetrzymywanych przez talibów.

„To są żołnierze, o których miesiąc temu mówiłem, że dzięki nim uwolnionych zostało kilkunastu zakładników przetrzymywanych przez talibów. To ludzie, którzy zdobyli więzienie w prowincji Helmand, właściwie całkowicie opanowanej przez talibów” – powiedział szef MON.

Ok. 50 komandosów przyleciało na wrocławskie lotnisko samolotem amerykańskich sił powietrznych; to żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Akcja, o której mówił minister obrony, dotyczy odbicia w maju przez siły afgańskie przy współudziale polskich wojsk specjalnych więźniów przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand. MON podawało wówczas, że chodziło o czterech policjantów z dwóch różnych formacji, dwóch żołnierzy i pięciu cywilów, porwanych, więzionych przez cztery miesiące, bitych i torturowanych.

Minister Macierewicz wskazał w sobotę, że nie tylko uwolniono zakładników, ale także zdobyto olbrzymią ilość broni i informacji.

„Ci ludzie są najdzielniejszymi z naszych komandosów. Zawdzięczamy im także to, że możemy dziś w Polsce stać ramie w ramię z żołnierzami amerykańskimi, żołnierzami NATO i powiedzieć im prosto w twarz: +nie bierzemy nic za darmo, płacimy krwią i wysiłkiem naszych żołnierzy za waszą służbę tutaj+”  – mówił Macierewicz.

Dodał, że akcja polskich komandosów przejdzie do historii, bo – jak  ocenił – była jedną z najtrudniejszych jakie zrealizowano.

„Trzeba też przypomnieć przy tym o olbrzymim wkładzie służby kontrwywiadu wojskowego (…)  Ta akcja była przygotowywana przez cztery miesiące na terenie w pełni opanowanym przez wroga i udała się bez straty jednego żołnierza. To pokazuje, jaki wielki jest profesjonalizm polskich komandosów” – mówił szef MON.

Macierewicz podkreślił, że dzięki misji polskich żołnierzy siły afgańskie są w stanie sprostać atakom talibów.

„Afgańscy żołnierze są teraz w stanie odeprzeć ataki wroga, który jest coraz bardziej uwikłany w międzynarodowy układ, w międzynarodowy front, który od Bałkanów aż po daleką Azję oddziela wolny świat od tego, który niesie śmierć, zniszczenie i terror” – mówił.

Szef MON dodał, że bezpieczeństwo Polski zawdzięczamy żołnierzom, którzy w sobotę wylądowali we Wrocławiu.

„Zawdzięczamy tym 250 żołnierzom polskim w Afganistanie, którzy przygotowują i trenują afgańską armię. Tak samo jak żołnierzom z Kuwejtu, Kosowa z Bośni i Hercegowiny, z tylu miejsc na świecie, gdzie polski żołnierz wspólnie z żołnierzami NATO stoi na straży pokoju” – mówił Macierewicz.

Podczas spotkania minister wręczył żołnierzom akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe i odznaczenia.

Polska w ramach NATO-wskiej misji Resolute Support skierowała do Afganistanu m.in. personel do dowództwa misji, ekspertów doradzających afgańskim dowództwom wojska i policji oraz instytucjom podległym ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl