fot. twitter.com/Macierewicz_A

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej z wizytą w USA

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz będzie dziś rozmawiał z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. Tematami będą m.in. kwestie związane z zakupem systemu PATRIOT i wzmocnieniem obecności amerykańskiej armii w Polsce.

– Ta relacja między panem ministrem Antonim Macierewiczem a generałem Jamesem Mattisem jest bardzo dobra i widać, że tam jest wola zrealizowania pewnych zadań, które zwiększą bezpieczeństwo – mówi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Tematem rozmów Antoniego Macierewicza z Jamesem Mattisem będą kontrakty zbrojeniowe. Chodzi o zakup amerykańskiego systemu Patriot. Sprawa ta była już poruszana podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Memorandum ws. sprzedania naszemu państwu baterii rakiet Patriot podpisano na początku lipca.

W przeciągu tych dwóch, trzech miesięcy – a nawet i wcześniej -pracowaliśmy, tylko to, niestety, szło bardziej opornie. Przepracowaliśmy większość bardzo trudnych tematów, zmierzamy powoli ku końcowi – oznajmia Bartosz Kownacki.

– Ten kontrakt będzie w dwóch etapach. W pierwszym etapie będą to dwie pierwsze baterie i jesteśmy na ostatniej prostej do założenia oferty offsetowej przez firmy amerykańskie –  mówi wiceminister obrony narodowej

Równolegle polscy eksperci cały czas prowadzą negocjacje w USA.

– To jest taka wielostronicowa checklista, w której trzeba każdy z elementów opisać, bo każdy komputer ma znaczenie. Musimy wynegocjować, czy to akceptujemy czy może ma to inaczej wyglądać. I jak to zostanie zamknięte, to sprawa wróci do Polski w postaci odpowiedzi amerykańskiej z ceną, z terminami dostaw etc. i później usiądziemy do drugich faz negocjacji, tylko negocjacji cenowych, np. z czego musimy zrezygnować, bo uważamy, że nie jest zasadne – informuje Bartosz Kownacki.

Zakup Patriotów – to jeden z elementów modernizacji naszej armii. Nie bez znaczenia pozostaje także zwiększenie wydatków na obronność. To czyni nas wiarygodnym sojusznikiem NATO – podkreśla wiceszef resortu obrony narodowej.

– To zwiększenie wydatków na obronność to jest gwarancja, ze dzięki temu będziemy rzeczywiście w stanie obronić się sami. Obronić się sami w rozumieniu takim, ze do czasu wsparcia naszych sojuszników, do czasu pomocy sojuszniczej, bo jesteśmy cały czas w Pakcie Północnoatlantyckim musimy mieć czas, żeby udało się zorganizować tę broń, gdybyśmy nie zwiększali wydatków na obronność, to obawiam się, że docelowo polska armia musiałaby się niesamowicie skurczyć lub modernizować – mówi Bartosz Kownacki.

Modernizacja polskiej armii ma być także poruszana podczas wizyty ministra Antoniego Macierewicza w Stanach Zjednoczonych. Nie zabraknie też tematów dotyczących sytuacji w naszym regionie oraz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, a to uległo zasadniczej zmianie po szczycie NATO w Warszawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj