fot. PAP/EPA

Premier Szydło w Bułgarii: mądrze prowadzona polityka gospodarcza przynosi efekty

Polska i Bułgaria są przykładem tego, że mądrze prowadzona polityka gospodarcza przynosi dobre efekty – powiedziała dziś w Sofii premier Beata Szydło. Zachęcała też bułgarskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce.

Szefowa polskiego rządu wraz z premierem Bułgarii Bojko Borisowem wzięła udział w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym.

W swoim wystąpieniu premier podkreślała, że Bułgaria jest dla polski bardzo ważnym partnerem.

– Zdajemy sobie sprawę, że dla naszej części Europy rozwój naszych państw jest niezwykle istotny po to, abyśmy mogli dorównywać naszym parterom z Unii Europejskiej, ale też pokazywać jak można dobrze rządzić, jak można dobrze gospodarować – mówiła premier.

– Nasz region, nasze państwa są przykładem tego, że mądrze prowadzona polityka gospodarcza przynosi dobre efekty – dodała.

Szefowa polskiego rządu oceniła, że oba kraje oraz ich obywatele musieli ponieść wiele wyrzeczeń, „po to, żeby takie dobre rezultaty gospodarcze osiągnąć”.

– Ale udało się i dzisiaj można powiedzieć, że i Polska i Bułgaria są państwami, które mogą świecić przykładem jako państwa, które mają bardzo dobre wyniki gospodarcze – powiedziała polska premier.

Beata Szydło zwróciła się też do przedsiębiorców mówiąc, że wraz z premierem Borisowem pojawiła się na forum, by potwierdzić, że zależy im na współpracy gospodarczej między przedsiębiorcami obu krajów, na nowych, wspólnych projektach. Premier zaakcentowała, że liczna obecność na forum polskich i bułgarskich przedsiębiorców jest najlepszym potwierdzeniem tego, iż „ta współpraca już jest bardzo dobra”.

– Wierzę, że po dzisiejszym spotkaniu tych projektów wspólnych będzie jeszcze więcej – zaznaczyła.

„Zależy mi na tym, aby dzisiejsze spotkanie utrwaliło wizerunek polskich przedsiębiorców jako producentów dobrych artykułów konsumpcyjnych, wiarygodnych inwestorów” – kontynuowała premier.

Szefowa polskiego rządu wskazała też, że polskie firmy już dziś mogą poszczycić się sukcesami na bułgarskim rynku, gdyż wiele z nich uczestniczy w realizacji znaczących kontraktów. Jako przykład podała firmy Pesa i Solaris, których tramwaje i autobusy jeżdżą po ulicach m.in. Sofii.

– Polskie firmy mają także bogate doświadczenie w dziedzinie projektów infrastrukturalnych – dodała.

Beata Szydło mówiła też, że wśród przedstawicieli polskich firm, którzy towarzyszą w jej podróży do Bułgarii znalazły się start-upy, które w Bułgarii chcą „szukać partnerów do rozwijania pomysłów na sukces”.

– (…) polityka start-upowa dla polskiego rządu jest niezwykle istotna i ważna. Uruchomiliśmy wiele projektów, programów i mam nadzieję, że również te firmy będą miały możliwość zaistnienia na państwa rynku – powiedziała premier Beata Szydło.

Premier wyraziła też opinię, że środowe forum daje możliwość zaprezentowania zarówno polskiej oferty inwestycyjnej jak i eksportowej w różnych dziedzinach przemysłu.

– Wierzę, że oferta ta okaże się atrakcyjna dla strony bułgarskiej – podkreśliła premier.

Szefowa polskiego rządu dodała, że forum jest też dobrą okazją do zachęcenia bułgarskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce.

– Zapraszamy państwa. Przyjeżdżajcie do nas, inwestujcie. Polska jest dobrym rynkiem, Polska jest państwem bezpiecznym, rozwijającym się, przyjaznym. Sądzę, że znajdziecie państwo u nas nad Wisłą bardzo dobry klimat do inwestowania – mówiła Beata Szydło zwracając się do bułgarskich przedsiębiorców.

PAP/RIRM

drukuj