Szef MON-u podpisał koncepcję Obrony Terytorialnej Kraju

Szef resortu obrony Antonii Macierewicz podpisał dziś koncepcję Obrony Terytorialnej Kraju. Najpierw powstanie ona w trzech wschodnich województwach. Od tego momentu legislacyjnego rozpoczyna się organizacja sztabów wojewódzkich, sztabów powiatowych czyli tworzenie oddziałów Obrony Terytorialnej Kraju.

Natomiast w Warszawie rozpoczęła się doroczna odprawa kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Weźmie w niej udział prezydent Andrzej Duda.

Podpisując przed południem dokument o Obronie Terytorialnej szef MON-u podziękował generałom zaangażowanym w tworzenie jej konstrukcji i planów.

Obrona terytorialna oprócz funkcji ściśle powiązanych z bezpieczeństwem jest miejscem przywracania wychowania patriotycznego i wojskowego w życiu społecznym – podkreślił Antoni Macierewicz, szef resortu obrony.

W ciągu ostatnich 20 lat zachłysnęliśmy się wolnością i poczuciem bezpieczeństwa. To dobrze. I wolność i poczucie bezpieczeństwa były tymi wartościami, o które walczyliśmy przez ub. kilkadziesiąt lat. Ale źle, że to zachłyśnięcie poszło w kierunku rezygnacji z rozbudowy i umacniania z tego, co spaja każdy naród czyni go silnym z dolnym zarówno do obrony jak i rywalizacji pokojowej. A tym, co go spaja jest umiłowanie własnej ojczyzny, zrozumienie co wkładamy do skarbnicy wszystkich innych narodów, zrozumienie jakie wartości są naszą siłą i są naszą zdolnością, pozwalająca nam być nie tylko dumnymi, ale też być współtwórcami rozwoju cywilizacyjnego świata. Tym spoiwem jest umiłowanie własnej ojczyzny, umiłowanie wartości, które wychowały poprzednie pokolenia. Zrozumienie, co wkładamy do skarbnicy wszystkich innych narodów, jakie wartości są naszą siłą i są naszą zdolnością – powiedział Antonii Macierewicz.

Integralnym elementem koncepcji Obrony Terytorialnej będą organizacje proobronne. Będą one miały osobne działania w jej ramach, m.in. zabezpieczenie infrastruktury.

Obrona Terytorialna Kraju będzie liczyć docelowo do 35 tys. żołnierzy, a ich dostęp do broni będzie regulowany przepisami wojskowymi. Formacja ta ma wzmocnić bezpieczeństwo Polski. Jest to też wyjście naprzeciw agresywnym działaniom Rosji.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl