A. Macierewicz

fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Pos. A. Macierewicz: Klęska Niemiec i Rosji w 1918 roku otworzyła drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości

Chociaż wydawało się, że kolejne powstania dawały szansę na odzyskanie niepodległości, to najczęściej kończyły się klęską. Utrzymywały świadomość narodową, podtrzymywały wolę walki o niepodległość. Dopiero klęska Niemiec i Rosji w 1918 roku otworzyła drogę do odzyskania niepodległości – powiedział poseł Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu IX kadencji, w cotygodniowym felietonie „Głos Polski” w Telewizji Trwam.

11 listopada to święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę po tym, jak na 123 lata zniknęła ona z map za sprawą trzech zaborców.

– Przez 123 lata Polacy walczyli o niepodległość, odbudowywali swoją gospodarkę. Walczyli o utrzymanie swoich rodzin i tożsamości religijnej, narodowej, duchowej, politycznej, gospodarczej, ale ta walka była bardzo długo mało skuteczna. Chociaż wydawało się, że kolejne powstania dawały szansę na odzyskanie niepodległości, to najczęściej kończyły się klęską. Utrzymywały świadomość narodową, podtrzymywały wolę walki o niepodległość. Dopiero klęska Niemiec i Rosji w 1918 roku otworzyła drogę do odzyskania niepodległości – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Niezwykle ważną rolę w czasie walki o nasz kraj odegrały formacje niepodległościowe, które dzielnie stawiały czoła wrogom Polski. Warto pamiętać i przypominać o wielkich bohaterach, którzy zasłużyli się w sposób wyjątkowy i wykazali się niebywałą miłością do Ojczyzny. Z odzyskaniem niepodległości przez Polskę najczęściej wiąże się postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy gen. Józefa Hallera.

– Warto pamiętać o wielkiej pracy formacji niepodległościowych, ponieważ ukształtowały dążenia i struktury niepodległościowe. W tamtym czasie armia była najważniejszym narzędziem, które pozwoliło nie tylko odzyskać niepodległość, ale także strukturę budowy państwa, które przecież było kwestionowane przez zaborców. Warto przypomnieć o wielkiej, wspaniałej Błękitnej Armii generała Hallera, która powstała dzięki Polakom z Kanady, Stanów Zjednoczonych, emigrantom, którzy decydowali się działać na rzecz niepodległości. Blisko 30 tysięcy Polaków z USA i Kanady pojechało do Francji, żeby budować niepodległą armię. Ostatecznie ukształtowała się w 100 tysięcy żołnierzy dysponujących 100 czołgami, samolotami i najnowocześniejszym uzbrojeniem. Podobnie jak olbrzymią rolę odegrała mniejsza, ale bardzo ważna formacja utworzona przez Józefa Piłsudskiego – Legiony, które zarówno walczyły zbrojnie, jak i sprawiły, że stworzona została struktura polityczno-organizacyjna, która była strukturą niepodległościową – tłumaczył poseł na Sejm RP.

Problemy wojen, brak uznania niepodległości innego państwa nie zakończyły się w okresie zeszłego wieku – współczesne czasy wcale nie są spokojniejsze. Wciąż atakowane są suwerenne państwa. Ataki przybierają zarówno formę militarną, jak i gospodarczą.

– Znowu niepodległość jest zakwestionowana. Jest zakwestionowana z jednej strony militarnie przez Rosję, a z drugiej strony gospodarczo i ideowo przez ludzi, którzy de facto są kierowani przez Niemcy. Te dwa ataki na Polskę mają dzisiaj olbrzymie znaczenie i musimy być gotowi do przeciwstawienia się zagrożeniom niemniej skutecznie niż byli Polacy w 1918 roku. Musimy sobie zdawać sprawę, że ustępstwa dają tylko i wyłącznie kierunek klęsce. W Unii Europejskiej musimy ukształtować naszą obecność jako państwa niepodległego, narodowego i katolickiego, dla którego formacja ideowa jest kluczem do utrzymania tożsamości, a także kluczem do odbudowy naszej siły gospodarczej i społecznej – podkreślił polityk.

Należy zachowywać świadomość tego, iż najważniejszą rzeczą, bez której nie utrzymamy niepodległości, jest budowa silnej armii – wskazał Antoni Macierewicz.

– To wszystko prowadzi do zastanowienia się, ile to będzie kosztowało, jakie to będzie miało konsekwencje gospodarcze dla naszego codziennego życia każdej z naszych rodzin. Czasami niepodległość wymaga poświęcenia także naszego życia codziennego, możliwości rozwoju gospodarczego, ale bez niepodległości nie będzie ani naszej tożsamości, ani siły gospodarczej, ani możliwości rozwoju gospodarczego – zaakcentował marszałek senior Sejmu IX kadencji.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl