Szef MON do oficerów rezerwy: współtworzycie elitę armii, która się zmienia

Współtworzycie elitę armii, która się zmienia – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz, który wziął w niedzielę w Warszawie udział w promocji 176 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.

– Powiększacie dzisiaj kadrę Wojska Polskiego, stanowiąc jej rzeczywistą elitę. Przyszliście nie z woli zewnętrznego rozkazu, nie z przymusu, przyszliście, bo uważaliście, że ojczyzna was potrzebuje – powiedział szef MON.

Zaznaczył, że wśród promowanych są przedstawiciele różnych środowisk i zawodów.

– Współtworzycie dzisiaj elitę armii. Przyszliście wraz z tą wielką falą patriotyzmu polskiego, która wznosi się w ostatnich latach, przekształca naszą ojczyznę i przekształca armię. Wy będziecie istotnym czynnikiem tę armię współkształtującym. Ona się zmienia, ona jest nowa – powiedział, przypominając zniesienie limitu maksymalnie 12 lat służby szeregowych oraz ograniczeń liczby awansów oficerskich i podoficerskich.

„Przychodzicie do armii, w której zmieniany jest także korpus generalski; ponad 20 generałów mianowano w ciągu ostatniego roku i tyle samo przeszło do rezerwy. To nowa armia, także strukturą swoją, rychło już zasilona będzie przez ponad 50-tysięczną formację obrony terytorialnej” – mówił, nawiązując do ustawy, która przewiduje utworzenie od przyszłego roku Wojsk Obrony Terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych.

Podkreślił także znaczenie nowoczesnego wyposażenia i decyzji NATO o rozmieszczeniu sojuszniczych jednostek na wschodnich obrzeżach obszaru traktatowego, w tym w Polsce.

– Ale siła Polski leży w polskiej armii, ale siła tej armii jest w waszych rękach i jest w tej wielkiej tradycji, którą symbolizuje Grób Nieznanego Żołnierza (…), ale siłę tej armii stanowi wielka wiara narodu polskiego, najlepiej symbolizowana przez krzyż Jana Pawła II stojący tu, na placu Piłsudskiego – podkreślił Szef MON.

Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł powiedział:

„Podnosimy do godności oficerskiej przedstawicieli różnych środowisk zawodowych i społecznych, którzy swoją postawą wyrażają odpowiedzialność za pomyślność i przyszłość naszego kraju. Wojsko Polskie zyskuje dziś oficerów, którzy w istotnej mierze wpłyną na kształt, jakość oraz wizerunek Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Aktu promocji 176 podporuczników i podporuczników marynarki dokonali I zastępca szefa SGWP gen. dyw. Michał Sikora i zastępca szefa Sztabu gen. bryg. Jan Dziedzic; w uroczystości wzięli udział najwyżsi dowódcy. Wyróżniono także żołnierzy rezerwy za udział w ćwiczeniach. Ordynariusze różnych wyznań udzielili błogosławieństwa nowo mianowanym oficerom.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i defiladą pododdziałów.

PAP/RIRM

drukuj