fot. Tomasz Strąg

M. Błaszczak o akcji „SpoKREWnieni służbą”: Wielki sukces, Polska jest z was dumna

Wielki sukces akcji „SpoKREWnieni służbą” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – napisał w piątek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił, zebrano prawie 7 tys. litrów krwi dla potrzebujących. Dziękuję wszystkim uczestnikom, Polska jest z Was dumna – dodał.

„Wielki sukces akcji #spoKREWnieni Służbą w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Żołnierze, pracownicy WP oraz funkcjonariusze MSWiA zebrali prawie 7 tys. litrów krwi dla potrzebujących. Po raz kolejny udowodnili, że warto pomagać. Dziękuję wszystkim uczestnikom, Polska jest z Was dumna!” – napisał w piątek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Akcja honorowego krwiodawstwa rozpoczęła się 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreśliło w komunikacie ministerstwo obrony, datę wybrano „nieprzypadkowo”, ponieważ jest to święto państwowe ustanowione „w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski”.

W ogólnopolskiej zbiórce krwi trwającej cały marzec oddano łącznie 6951 litrów krwi.

Akcja „SpoKREWnieni służbą” zorganizowana została po raz drugi, ale po raz pierwszy uczestniczyło w niej Wojsko Polskie. Odbywała się pod honorowym patronatem szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego.

Ogólnopolskie zbiórki krwi organizowano na terenie całego kraju, m.in. przed komendami policji i urzędami wojewódzkimi oraz w ponad dwustu jednostkach Wojska Polskiego. W akcję włączali się również mieszkańcy.

PAP/RIRM

drukuj