Ks. B. Renusz: Polonijne Spotkanie Młodych w Haus Concordia to niepowtarzalne wydarzenie na skalę Europy

24 czerwca po raz piętnasty odbyło się Polonijne Spotkanie Młodych w Haus Concordia w Niemczech, któremu przyświecało hasło „Trwajcie gorliwie na modlitwie”. Gościem specjalnym był ksiądz arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z Rzymu, zaś o oprawę muzyczną wydarzenia zadbały zespoły Siewcy Lednicy oraz Voluntate Dei. Młodzież chętnie przybywa na to wydarzenie – podkreśla ks. Bogdan Renusz SChr, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Aachen, organizator spotkania.


Michalina Sikorska: Czym jest spotkanie młodzieży w Concordii i skąd wziął się pomysł na zorganizowanie takiego wydarzenia?

Ks. Bogdan Renusz: Autorem tego pomysłu jest ks. Kreft, który był pierwszym dyrektorem ośrodka w Concordii. Pomysł zrodził się przy okazji organizowania spotkań przed Światowymi Dniami Młodzieży w Kolonii. Najpierw, przed ŚDM, odbyły się 3 spotkania. Następnie po Dniach Młodzieży zrodziły się pytania odnośnie formacji i prośba, by spotkania trwały dalej. Od 2006 roku te spotkania odbywają się bez przerwy. Młodzież chętnie tutaj przybywa, w tym roku spodziewamy się około 2 tysięcy osób.

Skąd pochodzą młodzi, których gościcie podczas tych spotkań?

Są to niemieckie spotkania, są tutaj osoby przede wszystkim z tego kraju, jednak od 7 lat przyjeżdża również Polonia z Brukseli. Obecni są również młodzi z Polski, którzy mają tutaj znajomych. Jest to niepowtarzalne wydarzenie na skalę Europy.

Jak wyglądają te spotkania, co jest w planie?

W każdym roku mamy hasło, na podstawie którego tworzone są nabożeństwa tematyczne. Spotkanie ma swoje punkty stałe, są nimi: koronka do Bożego Miłosierdzia, prowadzona przez Siewców Lednicy oraz Eucharystia jako główny punkt. Dzień kończymy adoracją z Apelem Jasnogórskim.

Dziękuję za rozmowę.

Michalina Sikorska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl