fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

M. Dworczyk: rząd PO-PSL bez programu współpracy z Polonią?

Rząd PO-PSL w ogóle nie przygotował rządowego programu współpracy z Polakami za granicą – mówi poseł Michał Dworczyk. Polityk Prawa i Sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do opublikowanego dziś przez NIK raportu ws. działań rządu na rzecz wspierania Polonii i podtrzymywania ich więzi z krajem.

Poseł Michał Dworczyk z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych przypomniał, że dokument z podstawowymi danymi w tej sprawie był przygotowany w 2007 roku, za czasów rządów PiS-u. W trakcie rządzenia PO sprawy Polaków i Polonii traktowane były po macoszemu – ocenia polityk.

– Dopiero w kampanii wyborczej Platforma Obywatelska przyjęła dokument, który bardzo pobieżnie wskazuje cele i zadania dla polityki polonijnej. Teraz jestem przekonany, że to się zmieni. Zostanie przygotowany nowy rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Jestem również przekonany, że Ministerstwo Edukacji Narodowej takie elementarne dane w krótkim czasie zgromadzi i przygotuje strategię nauki języka polskiego poza granicami kraju, nie tylko dla osób, które przebywają tam na stałe, ale również dla tych, którzy czasowo wyjechali, żeby pracować w innych krajach europejskich czy pozaeuropejskich. Przypomnijmy: jest to sprawa szalenie ważna dlatego, że jednym z zasadniczych elementów tożsamości jest właśnie znajomość języka ojczystego – podkreślił poseł Michał Dworczyk.

Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie wskazała, że brakuje skoordynowanej polityki resortów. Nie ma też konsultacji ze środowiskami polonijnymi.

Według kontrolerów zarówno MEN, jak i podległy mu Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą nie mają pełnych danych dotyczących tego, ile polskich dzieci za granicą objętych jest nauką języka ojczystego.

NIK obawia się, że rodacy za granicą mogą stracić więź z krajem.

RIRM

drukuj