fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent RP i pierwsza dama spotkali się z Polonią w Bredzie

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek spotkali się z w Bredzie z Polonią. Polski przywódca dziękował weteranom 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy 75 lat temu wyzwolili to miasto spod niemieckiej okupacji.

Prezydent zwracał uwagę na „wyjątkowe okoliczności” spotkania z Polonią, czyli przypadającą we wtorek 75. rocznicą wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka.

„Bardzo się cieszę, że mieszkający tutaj obywatele Holandii (…) do dzisiaj tak ciepło witają swoich bohaterów, naszych rodaków, żołnierzy tamtych dni, którzy tu, na ich ulicach, walczyli o ich wolność, że oddają im cześć i hołd i że w związku z tym także tak miło wspominają nasz kraj, Polskę, i że mamy tutaj tak wielu przyjaciół (…). Powiedziałem do żony, kiedy tutaj jechaliśmy: <<widzisz, jak byśmy mieli się sprowadzić do Holandii, to najchętniej bym się sprowadził tutaj, bo tutaj ludzie na pewno dobrze wspominają Polskę i Polaków i na pewno mają do nas ciepły stosunek, i na pewno łatwiej – choć na obczyźnie – tutaj ludziom, którzy z Polski przyjeżdżają, się żyje, pracuje, tworzy swoją przyszłość>>” – mówił Andrzej Duda.

„Czcigodni nasi weterani, wspaniali bohaterowie, to dzięki wam, dzięki waszym poległym i rannym kolegom. Z całego serca wam jeszcze raz za to dziękujemy, Polska wam za to dziękuje.  Uczyniliście państwo największe dzieło dla Polski, jakie można było uczynić” – podkreślił prezydent, wskazując, że walczyli oni nie tylko o wolność Polski, ale o wolność „wszystkich ludzi, którzy znajdowali się pod niemiecką okupacją”.

Szef państwa polskiego dziękował przedstawicielom Polonii za kultywowanie polskich tradycji i języka. Wyraził też nadzieję, że Polacy mieszkający w Holandii zdecydują się na powrót do ojczyzny.

„Staramy się, mamy nadzieję, że w końcu uda nam się stworzyć w Polsce takie warunki, że będzie ona rzeczywiście konkurencyjna z Holandią, Belgią, Francją, mam nadzieję – z Niemcami, że będzie można w Polsce zarobić podobne pieniądze, ale przede wszystkim, że w Polsce będzie praca, że będzie łatwość prowadzenia biznesu” – mówił.

„Staramy się o to. Ostatnimi czasy całkiem nie najgorzej nam się to udaje, jeżeli chodzi o podnoszenie w Polsce poziomu życia, ustanawianie różnych instrumentów, które mają wspierać polską rodzinę” – podkreślił Andrzej Duda.

Podczas spotkania prezydent wręczył odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym.

PAP

drukuj