Prezydent A. Duda: Jestem dumny, że uczestniczę we wdrażaniu programów prorodzinnych

Prezydent Andrzej Duda w trakcie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Choszczna (Zachodniopomorskie) powiedział, że jest dumny, iż uczestniczy we wdrażaniu programów prorodzinnych. „Chciałbym, żeby do programu Rodzina 500 plus dołączył dobrze przygotowany program Mieszkanie plus” – mówił.

Przed przemówieniem prezydenta wystąpił lokalny zespół muzyczny dzieci i młodzieży.

„Dziękuję za tę piękną pieśń na początku, dziękuję za tę postawę. To jest proszę państwa tak – rzeczywiście <<płynie Wisła płynie po polskiej krainie, a dopóki płynie Polska nie zaginie>>, ale przede wszystkim <<jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy>>. Polska jest dzięki państwa pracy” – mówił prezydent.

„Polska jest i Polska się rozwija dzięki waszemu trudowi, dzięki państwa postawie. Cieszę się, że do tego wysiłku, który czynicie swoją codzienną pracą teraz dołącza się też postawa rządzących – programy, które są skierowane po to, żeby wzmocnić Polską rodzinę” – dodał Andrzej Duda.

Wśród tych programów prezydent wymienił m.in. program Rodzina 500 Plus.

„Jestem dumny, że mogę w tym uczestniczyć. Uważam to za wielkie dzieło. Chciałbym, żeby do tego dołączył jeszcze dobrze przygotowany program <<Mieszkanie plus>>. Chciałbym, żeby do tego dołączyły dobrze przygotowane programy, gdzie były państwowe gospodarstwa rolne i one upadły” – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że taki program dotyczący byłych PGR-ów jest przygotowywany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zostanie wdrożony po to, „by Polska rozwijała się w sposób zrównoważony, by przyłożyć więcej starania do tych miejsc w Polsce, które ucierpiały na transformacji ustrojowej”.

Prezydent przekonywał też, że rok 2018 jest bardzo ważny.

„Rok 2018 ma szczególny wymiar: stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju” – ocenił.

„Chcę przede wszystkim tutaj, w Choszcznie wyrazić do państwa prośbę – do rodziców, ale także i do nauczycieli, do wszystkich obecnych, do wychowawców, przede wszystkim do tych, którzy mają codzienny kontakt z młodzieżą. Chciałbym, żebyście to stulecie odzyskania niepodległości tutaj, w Choszcznie, w waszym powiecie obeszli pięknie” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent mówił również o specyfice zachodniopomorskiego miasta.

„Wiem oczywiście, jakie były meandry historii i wiem o tym, że w 1918 r. tutaj Polski nie było” – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył jednak, że Polska została w tym miejscu odbudowana.

„To jest dzisiaj wasza ziemia, to jest dzisiaj wasza mała ojczyzna, piękna zresztą. Wspaniały, piękny kawałek Polski. Ale każda z waszych rodzin ma swoją piękną historię. I o tej historii chciałbym, żebyście rozmawiali z młodymi, żebyście ją przekazywali” – powiedział prezydent.

„Cieszcie się niepodległą Rzeczpospolitą, razem z młodzieżą” – apelował Andrzej Duda.

Prezydent powiedział także, że przyjechał do Choszczna, ponieważ miasto i jego mieszkańcy są dla niego ważni.

„Staram się odwiedzić wszystkie powiaty w naszym kraju po to, żeby powiedzieć <<dziękuję>>. Dziękuję za wasz trud, dziękuję za waszą pracę dla Polski, dziękuję, że nie wyjechaliście, dziękuję, że tu jesteście, dziękuję, że chcecie pracować. Mam nadzieję, że tej pracy będzie jak najwięcej” – mówił Andrzej Duda.

„Możecie być dumni ze swojego miasta. I bądźcie z niego dumni. I tutaj czcijcie stulecie odzyskania niepodległości. (…) niech żyje Polska, Zachodniopomorskie” – zakończył swoje wystąpienie prezydent.

Choszczno jest blisko szesnastotysięcznym miastem znajdującym się na południu województwa zachodniopomorskiego, w odległości ok. 80 km od Szczecina. Położone jest na Pojezierzu Choszczeńskim nad jeziorem Kluki. Jest siedzibą władz powiatu choszczeńskiego i gminy miejsko-wiejskiej Choszczno.

PAP/RIRM

drukuj