fot. PAP/Leszek Szymański

Wizyta prezydenta A. Dudy na Ukrainie

Prezydent RP Andrzej Duda przebywa z wizytą na Ukrainie. Do jego rozmów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim dochodzi, gdy za przyzwoleniem Amerykanów finalizowana jest niemiecko-rosyjska współpraca przy budowie gazociągu Nord Stream 2.

Obecna umowa na tranzyt gazu z Rosji – przez Ukrainę – do Europy wygasa w 2024 roku. Kreml zyskuje nowe narzędzie w postaci Nord Stream 2. Właśnie z tego powodu rosną obawy Kijowa, że umowa tranzytowa nie zostanie przedłużona, co będzie ciosem dla ukraińskiego bezpieczeństwa. Powyższy temat zdominował wczorajsze rozmowy niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z Wołodymyrem Zełenskim.

– Zgadzamy się z Amerykanami w stwierdzeniu, że gaz nie powinien być używany jako broń geopolityczna. Im szybciej dojdzie do kontraktu tranzytowego dla Ukrainy, tym lepiej – wskazała Angela Merkel.

Ukraina jako pierwsza będzie ponosiła ryzyko związane z budową gazociągu Nord Stream 2 – głosi stanowisko prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

– Uważam, że jest to broń. Niedostrzeganie, iż jest to broń niebezpieczna nie tylko dla Ukrainy, ale i całej Europy, jest błędem – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Dotychczasowe deklaracje Niemiec o wywieraniu presji na Rosję, by Ukraina dalej była krajem tranzytowym, są dla Wołodymyra Zełenskiego zbyt ogólne. Angela Merkel zapowiadała, że jeśli Nord Stream 2 zostanie wykorzystane przez Kreml jako broń polityczna, Berlin poprze nowe sankcje wobec Rosji. W takich okolicznościach dziś dochodzi do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Po niemiecko-amerykańskim porozumieniu polegającym na tolerowaniu Nord Stream 2 wystąpił deficyt bezpieczeństwa w całej części Europy. Polska i Ukraina w tej kwestii są jednomyślne. Chcemy to podkreślić, utrzymać – oznajmił Jakub Kumoch, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Na Ukrainie prezydent Andrzej Duda przebywa od wczoraj. Dziś weźmie udział w obradach Szczytu Platformy Krymskiej.

– W ten sposób podkreślamy niezgodę naszą oraz całego regionu na nielegalną rosyjską okupację Krymu – podsumował Jakub Kumoch.

Obok polskiego prezydenta na Ukrainie przebywać będą prezydenci Estonii, Łotwy i Litwy. Jutro Andrzej Duda będzie rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim w cztery oczy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl