fot. https://twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda: Polscy policjanci mogą być wzorem. Dziękuję za Państwa służbę – profesjonalną, odważną, często mądrą i rozważną

Uważam, że polscy policjanci mogą być wzorem, podkreślałem to wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Mówiłem to często publicznie i absolutnie dziś po raz kolejny to mówię. Dziękuję za Państwa służbę, profesjonalną, odważną, bardzo często mądrą i rozważną, i wyważoną wtedy, kiedy trzeba było, żeby była wyważona. Po to, żeby służyć i stać na straży bezpieczeństwa. I rzeczywiście to bezpieczeństwo zapewnić – mówił podczas centralnych obchodów Święta Policji prezydent RP Andrzej Duda. 

 

W swoim wystąpieniu prezydent zwrócił się do nowo nominowanych generałów, podkreślając, że nominacje te mają miejsce w Święto Policji, które w sposób szczególny wpisane jest w odzyskanie niepodległości przez Polskę.

– To był 1919 rok, zaraz po jej odzyskaniu, kiedy jako jeden z najważniejszych organów państwowych, służb państwowych powstała właśnie policja, potrzebna do utrzymania porządku, potrzebna do funkcjonowania państwa. Tak było od samego początku, tak jest również dzisiaj. Spełniacie Państwo wyjątkową, niezwykle ważną rolę. Stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, służąc narodowi i Rzeczypospolitej, także ryzykując życie – akcentował.  

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że funkcjonariusze w ostatnich miesiącach służą w szczególnych warunkach, warunkach pandemii.

– Odbywacie Państwo niewyobrażalną służbę, bo jeżeli popatrzy się na statystyki tej służby, w ciągu ostatniego półtora roku, to aż trudno uwierzyć w to, że można było wykonać aż tak tytaniczne zadanie. Ponad 76 milionów, do tego jeszcze 600 tysięcy sytuacji, w których sprawdzaliście Państwo Funkcjonariusze, czy przestrzegane są zasady kwarantanny. Osiemset pięćdziesiąt tysięcy skontrolowanych pod tym względem pojazdów w związku z pandemią koronawirusa, ponad 450 tysięcy obiektów, w których dokonaliście Państwo kontroli. Wielka służba, która była przez cały czas realizowana. Tak, z narażeniem zdrowia, tak, z narażeniem życia – zaznaczył polityk.  

Prezydent ocenił, że polscy policjanci mogą stanowić wzór.

– Uważam, że polscy policjanci mogą być wzorem, podkreślałem to wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Mówiłem to często publicznie i absolutnie dziś po raz kolejny to mówię. Dziękuję za Państwa służbę, profesjonalną, odważną, bardzo często mądrą i rozważną, i wyważoną wtedy, kiedy trzeba było, żeby była wyważona. Po to, żeby służyć i stać na straży bezpieczeństwa. I rzeczywiście to bezpieczeństwo zapewnić – powiedział.

– Życzę wszystkim Państwu, żebyście zawsze wracali. I żeby zawsze ktoś na Was z uśmiechem i radością czekał. Żeby nawet wtedy, gdy ryzykujecie, ta służba kończyła się szczęśliwie. Wiemy, że nie zawsze tak jest. Ale tym większy szacunek należy się każdemu policjantowi, każdemu funkcjonariuszowi, który służbę wykonuje. Dziękuję za nią ogromnie – dodał Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1417793981262467073

Szef państwa polskiego skierował również kilka słów do funkcjonariuszy, którzy dziś ślubowanie.

– Dziękuję też wszystkim, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi policji, składając policyjne ślubowanie. I wymawiając te słowa, że będą służyć bezpieczeństwu Rzeczypospolitej i obywateli nawet z narażeniem życia. To bardzo ważne. Cieszę się, że policja zyskuje nowych funkcjonariuszy i nowych pracowników – podkreślił.

Polityk przypomniał, że 90-lecie istnienia obchodzi część lotnicza policji, kiedy to rozpoczęły się szkolenie pierwszych pilotów dla polskiej policji, pierwszych mechaników oraz nawigatorów.

– Dzisiaj to nowoczesne śmigłowce, także kupione właśnie w ramach modernizacji. Cieszę się z tego ogromnie. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali ten proces także w zakresie doposażania i rozwoju tej części formacji policyjnej. Gratuluję wszystkim policyjnym lotnikom i wszystkim tym, którzy są zaangażowani w tę część lotniczą policji. Dziękuję – akcentował.

Prezydent podziękował także funkcjonariuszom pełniącym swoją służbę jako kontrterroryści.

– To niezwykle ważna służba, specjalna, szczególna, także szczególnie ryzykowna. Wiemy o tym, bo doświadczyliśmy tego w ostatnich latach, że nawet tak doskonale wyszkoleni funkcjonariusze także mogą oddać życie na służbie. I że czasem jest tak, że nic nie jest w stanie funkcjonariusza osłonić – zauważył Andrzej Duda.

Szef polskiego państwa podziękował również za pamięć o tych policjantach, którzy stracili swoje życie podczas służby.

Całość przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji obchodów Święta Policji można odsłuchać [tutaj].

prezydent.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl