fot. PAP/Michał Walczak

Kancelaria Prezydenta przedstawi plan zagranicznych wizyt

W najbliższy wtorek Kancelaria Prezydenta oficjalnie ogłosi plan wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do otoczenia prezydenta. Plan ma obejmować 100 pierwszych dni urzędowania Dudy.

Przed zaprzysiężeniem w zeszłym tygodniu prezydent Duda był pytany przez PAP, do których państw będzie chciał się udać z pierwszymi wizytami.

Chcę prowadzić politykę realną, merytoryczną, a nie rytualną. Nie chodzi o to, żeby odbywać rytualne spotkania, z których nic nie wynika. Mam w planach kilka wizyt i nie chciałbym, abyśmy, w symbolicznym ujęciu, przywiązywali się specjalnie do tego, które spotkanie będzie pierwsze. Traktuję to bardziej pragmatycznie – powiedział.

„Chciałbym, aby w ciągu pierwszych 100 dni udało się wskazać na najważniejsze międzynarodowe wektory mojego działania, zarówno w przestrzeni środkowoeuropejskiej, największych krajów Unii, jak i globalnej” – podkreślił prezydent.

Duda zapowiedział w wywiadzie dla PAP, że we wrześniu będzie na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

– Tam planuję spotkania z partnerami z dalszych części świata. Są również planowane ważne wizyty głów państw w Polsce. Pierwsze trzy miesiące będą dla mnie bardzo aktywnym okresem – powiedział Andrzej Duda.

Według medialnych doniesień wśród pierwszych stolic, które odwiedzi prezydent Duda, mogą być m.in. Berlin, Paryż czy stolice państw bałtyckich.

PAP/RIRM

drukuj