fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Nasz Dziennik: Polskie szpitale w katastrofalnej kondycji

Brudne i zniszczone sale i sanitariaty zagrażające bezpieczeństwu chorych taki obraz polskich szpitali ukazuje kontrola państwowej inspekcji sanitarnej. Na Lubelszczyźnie funkcjonowanie 32 z 49 szpitali oceniono negatywnie. Podobnie jest w Wielkopolsce czy na Podkarpaciu. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Brudne, często niewykończone ściany a na nich widoczne zacieki. Kiepski stan techniczny i sanitarny urządzeń medycznych i niewłaściwe postępowanie z odpadami medycznymi. Polskie szpitale nie są dziś sprzymierzeńcem pacjenta. Toalety są ciasne i nie spełniają standardów dla kobiet w ciąży, do tego są rzadko dezynfekowane – alarmuje „Nasz Dziennik”.

Niestety, obecnie brakuje środków na poprawę sytuacji. W ramach reformy samorządowej to lokalne władze trzymają pieczę nad szpitalami, jednak wraz z nowymi obowiązkami nie otrzymały odpowiedniego wsparcia finansowego. Placówki są zadłużone. Co więcej, muszą dostosować się do nowych przepisów wydanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Obecnie układ szpitala wygląda tak, że po środku jest korytarz, a po jego bokach sale z pacjentami. Wedle zmian od początku 2017 roku to sale będą miały znajdować się w środku, a dwa korytarze po bokach. Oznacza to konieczność wybudowania nowych bloków na co nie ma pieniędzy. Jeżeli nic się nie zmieni grozi nam masowe zamykanie funkcjonujących oddziałów przez sanepid.


TV Trwam News/RIRM

drukuj