fot. flickr.com

Egipt: skazano ponad 250 osób na dożywocie

253 osoby zaocznie skazane na dożywocie i 203 osoby skazane na kary od 5 do 15 lat pozbawienia wolności za zniszczenie w 2013 roku publicznych budynków taki jest wyrok egipskiego sądu wojskowego. Jak poinformowała państwowa agencja MENA, sąd uniewinnił 50 osób.

Sąd wojskowy w Aleksandrii oskarżył podsądnych o podpalenie i szturm na posterunek policji i rządowy budynek w Al-Buhajrze, muhafazie na północny zachód od Kairu. Do tych aktów przemocy doszło tuż po rozpędzeniu w sierpniu 2013 r. przez siły porządkowe dwóch tzw. siedzących protestów w Kairze, wyrażających poparcie dla obalonego prezydenta Mohameda Mursiego, wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego

W październiku ubiegłego roku w Egipcie poszerzono jurysdykcję sądów wojskowych, by mogły sądzić cywilów oskarżonych w rozmaitych sprawach począwszy od atakowania budynków państwowych po blokowanie dróg.

Egipskie władze są oskarżane o wykorzystywanie sądownictwa do brutalnych represji, w wyniku których kilkadziesiąt tysięcy ludzi zostało uwięzionych, a kilkuset skazano na śmierć w procesach krytykowanych przez ONZ.

Rząd w Kairze powtarza, że władza sądownicza w Egipcie jest niezależna oraz że nigdy nie ingerował w jego pracę.

PAP/RIRM

drukuj