Mjr Szendzielarz „Łupaszka” spocznie na Powązkach

Trwa ustalanie szczegółów uroczystości pogrzebowych mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Szczątki legendarnego dowódcy Armii Krajowej spoczną wiosną na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

Organizatorzy chcą, by w uroczystości wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, stąd dokładna data ceremonii jest jeszcze ustalana.

Wiadomo już, że pochówek będzie miał uroczysty charakter – mówi Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, która współorganizuje uroczystości.

– Uroczystość rozpocznie się Mszą św., a następnie w kondukcie żałobnym – który miałby przejść ulicami Warszawy i być patriotyczną manifestacją – trumna ze szczątkami mjr. Szendzielarza „Łupaszki” zostanie przewieziona na Wojskowe Powązki. Tam odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Trasa przemarszu konduktu jest jeszcze ustalana. Będzie ona miała ok. 2 kilometrów – informuje Wojciech Łuczak.

Mjr Zygmunt Szendzielarz w czasie drugiej wojny światowej walczył zarówno z Niemcami, jak i bronił mieszkających na Kresach Polaków przed sowieckimi partyzantami i zbliżającą się Armią Czerwoną. Po wojnie stał się ofiarą bezpieki. Szczątki mjr. Szendzielarza zostały odnalezione w 2013 r. na Powązkach, w „Kwaterze Ł”.

RIRM

drukuj