fot. IPN

Mjr Szendzielarz „Łupaszka” spocznie na Powązkach

Trwa ustalanie szczegółów uroczystości pogrzebowych mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Szczątki legendarnego dowódcy Armii Krajowej spoczną wiosną na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

Organizatorzy chcą, by w uroczystości wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, stąd dokładna data ceremonii jest jeszcze ustalana.

Wiadomo już, że pochówek będzie miał uroczysty charakter – mówi Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, która współorganizuje uroczystości.

– Uroczystość rozpocznie się Mszą św., a następnie w kondukcie żałobnym – który miałby przejść ulicami Warszawy i być patriotyczną manifestacją – trumna ze szczątkami mjr. Szendzielarza „Łupaszki” zostanie przewieziona na Wojskowe Powązki. Tam odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Trasa przemarszu konduktu jest jeszcze ustalana. Będzie ona miała ok. 2 kilometrów – informuje Wojciech Łuczak.

Mjr Zygmunt Szendzielarz w czasie drugiej wojny światowej walczył zarówno z Niemcami, jak i bronił mieszkających na Kresach Polaków przed sowieckimi partyzantami i zbliżającą się Armią Czerwoną. Po wojnie stał się ofiarą bezpieki. Szczątki mjr. Szendzielarza zostały odnalezione w 2013 r. na Powązkach, w „Kwaterze Ł”.

RIRM

drukuj