fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Wizyta pary prezydenckiej na Litwie

Środa to drugi i ostatni dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. Polski przywódca wziął udział w polsko-litewskim forum biznesowym. Odwiedził także cmentarz na Rossie – jedną z czterech polskich nekropolii narodowych.

Rano prezydent Andrzej Duda spotkał się z Ingridą Šimonytė, która wkrótce stanie na czele nowego rządu. Październikowe wybory na Litwie wygrał będący dotąd w opozycji Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Šimonytė niejednokrotnie podkreślała konieczność poszerzenia praw mniejszości narodowych, a także deklarowała znajomość języka polskiego.

Przed południem polski przywódca odwiedził ważne miejsca dla polskiej i litewskiej pamięci narodowej. Na cmentarzu na Rossie Andrzej Duda oddał hołd bohaterom powstania styczniowego oraz złożył kwiaty przed mauzoleum, w którym spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i szczątki jego matki.

Następnie szef państwa polskiego wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą zainaugurowali forum gospodarze. W trakcie wydarzenia uczestnicy w formule telekonferencji rozmawiali o walce z recesją koronawirusową w gospodarkach Polski i Litwy.

– Dziś, gdy mamy do czynienia z niespotykanym kryzysem wynikającym z pandemii, solidarność między narodami ma największe znaczenie. To musi stać się podstawą jedności europejskiej. Perspektywy dla małych i średnich przedsiębiorstw są dalekie od optymistycznych. Niektóre badania pokazują, że w nadchodzących miesiącach znaczna liczba europejskich firm rozważa zgłoszenie upadłości,  jeśli ogólna sytuacja gospodarcza nie ulegnie poprawie. Istotne mogą być narzędzia opracowane w ramach Inicjatywy Trójmorza, które pomogą firmom w tych trudnych czasach – wskazał Andrzej Duda.

Ostatnim punktem dwudniowej wizyty na Litwie było spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z nowo wybranymi posłami Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin.

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1328742241528147972

 

TV Trwam News

drukuj