fot. PAP/EPA

Na publikację czeka ustawa covidowa. PiS zablokowało jej wejście w życie

Na publikację wciąż czeka ustawa covidowa, której wejście w życie zablokowało Prawo i Sprawiedliwość. Koalicja Obywatelska zawiadomiła w tej sprawie prokuraturę. PiS odpowiedział, że medycy, bo to o nich chodzi w całym sporze, otrzymują dodatki na podstawie działań ministra zdrowia. Jutro głos w tej sprawie ma zabrać premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik rządu Piotr Muller przyznał, że ustawa covidowa w obecnym kształcie była efektem pomyłki przy głosowaniu. Jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom. Tak rząd tłumaczył nieopublikowanie projektu. Dziś wyjaśnień w tej sprawie zażądała opozycja.

– Premier nie publikuje ustawy uchwalonej 28 października. Prezydent podpisał ją 3 listopada. Ludzie tracą pieniądze – mówił Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej.

Poseł Robert Kropiwnicki nazwał działania rządu „zamachem stanu”. Swoje stanowisko, także negatywne wobec braku publikacji ustawy, wyraził już Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Na zarzuty odpowiadał z kolei minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Łukasz Schreiber.

– Państwo doskonale wiecie, co się stało. Wiecie, że wprowadziliście zmianę na poziomie Senatu, która nie tylko dewastuje budżet, ale powoduje nieuczciwe traktowanie – wskazał minister Łukasz Schreiber.

Pomyłkę w głosowaniu rząd próbuje nadrobić poprzez działania ministra zdrowia. Dodatki będą wypłacone i naliczone od początku listopada. Zapowiedź Adama Niedzielskiego dzisiaj potwierdził w Sejmie Łukasz Schreiber.

– Dodatki dla medyków zostały z inicjatywy ministra zdrowia już wypłacone – stwierdził Łukasz Schreiber.

Wczoraj przed godz. 21.00 do marszałek Sejmu wpłynęły wnioski o informację premiera w związku z brakiem publikacji ustawy oraz próbą zablokowania unijnego budżetu.

– Pan premier będzie chciał jutro rano w jednej i drugiej sprawie wystąpić – podsumowała Elżbieta Witek.

Rząd przekonywał, że wstrzymywanie publikacji ustawy, mieści się w tych przepisach, jakie zostały przyjęte jeszcze w czasach Donalda Tuska. Koalicja Obywatelska w tej sprawie zawiadomiła prokuraturę.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl