Jedność obozu Zjednoczonej Prawicy

Prezydent Andrzej Duda jest otwarty na dobrą współpracę z całym rządem – zapewnia prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński. To odpowiedź na wczorajszą deklarację ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro oświadczył, że wyciąga rękę do współpracy w sprawie reformy sądownictwa.

Wczorajsza konwencja Solidarnej Polski, której gościem specjalnym był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, była potwierdzeniem, że obóz rządzący jest zjednoczony.

– Idziemy równo, w jednej kolumnie, czy może w dwóch kolumnach, ale ku jednemu celowi – mówił Jarosław Kaczyński.

– Nie zawiedliśmy przez te dwa lata i nie zawiedziemy. To obiecuję. Razem zwyciężymy – zapewnił Zbigniew Ziobro.

Totalna opozycja przekonuje, że prezes PiS stanął po stronie Prokuratora Generalnego i jego wizji reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Prezes Kaczyński w sporze między Zbigniewem Ziobro a prezydentem Andrzejem Dudą stanie po stronie ministra sprawiedliwości. Już mamy tego dowody – powiedział Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej.

Wiceminister kultury Jarosław Selin, przywołując słowa Prezesa Kaczyńskiego, podkreślił, że weta były tylko incydentami, które nie zablokują reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Po prawie trzech miesiącach dyskusji zbliżamy się do finału. Będą uzgodnione wspólne projekty ustaw i tę reformę dokończymy, bo ona się zaczęła w lipcu – podkreślił Jarosław Selin.

Jutro w tygodniku „Do rzeczy” ukarze się wywiad z prezydentem [czytaj więcej].

Andrzej Duda stwierdził w nim, że jest atakowany głównie przez jedno środowisko, a nie Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent zasugerował, że te same osoby, które zaraz po wyborach w 2011 r. zdradziły PiS i próbowały rozbić partię oraz klub parlamentarny.

Komentatorzy nie mają wątpliwości, że to przytyk w kierunku Solidarnej Polski. Rozmowa z prezydentem przeprowadzona została jednak we wtorek. Jeszcze przed spotkaniem z prezesem PiS oraz wczorajszymi deklaracjami Zbigniewa Ziobry. Minister sprawiedliwości oświadczył, że jest gotowy do kompromisu z prezydentem ws. ustaw reformujących sądownictwo.

– Znając swoje racje i argumenty szanujemy inny punkt widzenia i wrażliwość, bo najważniejszy jest wspólny cel: dobra zmiana w sądownictwie. Ufam, że na zasadzie mądrego, dobrego kompromisu i porozumienia uda się ją zawrzeć. Nie ambicje osobiste się liczą, ale nasz wspólny cel – akcentował Zbigniew Ziobro.

Rzecznik prezydenta oświadczył, że Andrzej Duda chce zgodnej i dobrej współpracy z rządem, która przynosi oraz przyniesie wiele dobrego Polsce i Polakom.

TV Trwam News/RIRM

drukuj