A. Duda: Wrak Tu-154 M jak najszybciej powinien wrócić do Polski

Najważniejszy dowód w sprawie katastrofy smoleńskiej – wrak samolotu – wciąż pozostaje w rękach Rosji. W sprawie jego zwrotu zdecydowany głos zabrał dziś prezydent Andrzej Duda. Wrak jest polską własnością i jak najszybciej powinien wrócić do naszego kraju – podkreśla prezydent.

– Jestem zdziwiony tym, że Rosja nie chce oddać tego wraku. Fakt, że nie chce oddać tego wraku, powoduje najróżniejsze domysły, które nie są korzystne dla Rosji. W normalnych warunkach ktoś, kto nie ma nic do ukrycia, w takiej sytuacji własność innego państwa po prostu zwraca. Przypominam jeszcze raz: samolot jest oczywiście rosyjskiej produkcji, to był Tupolew, natomiast był on polską własnością. Polska ten samolot kupiła. W związku z tym wrak także jest naszą własnością. Pojawia się więc w przestrzeni polskiej i w przestrzeni międzynarodowej zasadnicze pytanie: dlaczego Rosja od 6 lat nie chce tej własności polskiej zwrócić? – pytał prezydent Andrzej Duda.

To, że do tej pory nie udało się odzyskać wraku samolotu, to efekt wieloletnich zaniedbań poprzedniej ekipy rządzącej – podkreślał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

– Jesteśmy oczywiście zakładnikami, ponosimy konsekwencje rozlicznych błędów i zaniechań, jakie zostały popełnione przez poprzedni rząd. Ten wrak można było odzyskać, gdyby rząd premiera Tuska po katastrofie  podjął inne decyzje, rozpoczął aktywną współpracę z Rosją na temat śledztwa, podjął decyzję o prowadzeniu śledztwa w oparciu o inne instrumenty prawne, zwrócił się do instytucji międzynarodowych i naszych sojuszników o pomoc. Ponieważ nie podjęto tych decyzji, nie podjęto takich kroków, dzisiaj, po 6 latach, jest niezwykle trudno, aby  ten wrak odzyskać – zaznaczył szef MSZ.

Jak zapewnia szef polskiej dyplomacji, rząd cały czas prowadzi rozmowy w celu odzyskania wraku, a ten, jak podkreśla strona rosyjska, nie zostanie zwrócony dopóki nie zakończy się prowadzone w Moskwie śledztwo.

Inną bardzo ważną sprawą jest ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej. Jest coraz więcej przesłanek o konieczności jej przeprowadzenia. Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew w jednym z wywiadów przyznał, że podczas sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej mogło dojść do pomyłek w identyfikacji ciał.

Andriejew przyznał, że po katastrofie śledczy mieli mało czasu na zrobienie sekcji zwłok i robili to pobieżnie. W jego ocenie to zrozumiałe, że mogło więc dojść do pomyłek podczas identyfikacji ciał.  

 

Tv Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl