fot. flickr.com

Nauczyciele z Ukrainy i Białorusi: na naszych barkach spoczywa obowiązek krzewienia polskości

Na barkach pracujących na Wschodzie nauczycieli spoczywa obowiązek szerzenia kultury polskiej – mówili polscy nauczyciele z Ukrainy i Białorusi. Dziękuję za trwanie przy polskości – podkreślała senator Janina Sagatowska, która spotkała się z przedstawicielami Polonii.

Polscy nauczyciele przedmiotów ojczystych z Białorusi i Ukrainy, w ramach wizyty studyjnej, odbyli indywidualny staż w gimnazjach i liceach w Warszawie. W piątek z grupą siedemdziesięciu nauczycieli spotkała się szefowa senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Janiną Sagatowską (PiS).

Najważniejsze dla Polaków na Wschodzie – jak przekonywała Sagatowska – jest zachowanie polskości, zachowanie języka polskiego, a to – jej zdaniem – gwarantuje oświata. Zapewniła, że Senatowi zależy na wsparciu Polonii.

Senat musi dbać o zachowanie języka, kultury, dobrego imienia Polaka, kształcić tak Polaków, żeby oni swoją postawą, szlachetnością świadczyli o Polsce, to jest najlepsza promocja” – mówiła Janina Sagatowska.

Do współpracy w ramach projektu zgłosiło się 37 warszawskich placówek oświatowych. Każdy uczestnik wizyty studyjnej przeprowadził w warszawskiej placówce lekcję wychowawczą na temat działalności oświatowej i kulturalnej prowadzonej przez Polaków na Wschodzie.

 

PAP/RIRM

drukuj