J. Kaczyński: spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać, ale też różnice zdań

Spotkanie z prezydentem (Andrzejem Dudą – red.) pokazało, że możemy rozmawiać – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem „Sieci Prawdy”. Wskazał jednak, że są „daleko idące różnice zdań”. Dziś nie wiem, czy da się je sprowadzić do jakiegoś wspólnego mianownika – powiedział.

Piątkowe spotkanie prezydenta z liderem PiS, które odbyło się w Belwederze trwało ok. 1,5 godziny. Było to już drugie spotkanie Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego dotyczące reformy sądownictwa, pierwsze odbyło się na początku września. W poniedziałek Andrzej Duda ma przedstawić swoje projekty ustaw o SN i KRS.

„Spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać, jednocześnie jednak pokazało, że są daleko idące różnice zdań. Czy da się je sprowadzić do jakiegoś wspólnego mianownika, który pozwoliłby posunąć sprawę reformy sądownictwa naprzód, tego dziś nie wiem. Zobaczymy, co dokładnie zaproponuje prezydent” – powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie, który ma się ukazać w poniedziałek.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński przekonywał w niedzielę na antenie TVN24, że projekty ustaw prezydenta będą „dobrymi” propozycjami, które – jak zaznaczył – są „bardzo dobrze przygotowane, bardzo dobrze przepracowane”. Jak dodał, „ma takie wrażenie”, że znajdą się w nich „niektóre postulaty, które zgłaszały kluby opozycyjne”.

„Więc to też będzie droga wyjścia do poważnej dyskusji, poważnej debaty nad poparciem tych ustaw” – ocenił Krzysztof Łapiński.

Według niego spotkanie A. Dudy z J. Kaczyńskim odbyło się w cztery oczy. Jak dodał, prezes PiS przedstawił na piśmie postulaty dotyczące ustaw o SN i KRS.

Jarosław Kaczyński skomentował wcześniej spotkanie z głową państwa w piątek w TVP Info. Mówił, że „droga do porozumienia jest otwarta” i nie wydaje mu się, „żeby była specjalnie trudna do przebycia”. „Sądzę, że po prostu prędzej czy później – mam nadzieję, że szybko – dojdziemy do porozumienia” – podkreślił prezes PiS.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione w poniedziałek 25 września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl