fot. twitter.com/derka61

A. Dera: w drugiej połowie września planowana wizyta prezydenta w Białym Domu

W drugiej połowie września planowana jest wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu – poinformował prezydencki minister Andrzej Dera. Jak dodał, plan wizyty jest już gotowy, a oficjalny komunikat ze strony amerykańskiej w tej sprawie powinien być „na dniach”.

„Pan prezydent będzie w drugiej połowie września w Stanach Zjednoczonych, będzie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest planowana wizyta w Białym Domu, natomiast zasadą jest, że strona amerykańska informuje – ponieważ jest stroną zapraszającą – o terminie wizyty. Więc my z cierpliwością czekamy na oficjalny komunikat Białego Domu” – powiedział w poniedziałek Andrzej Dera na antenie TVP Info.

Dopytywany, kiedy można spodziewać się komunikatu, Dera odparł, że powinien on być „na dniach”.

Jak mówił, plan wizyty polskiego prezydenta z uwzględnieniem wizyty w Białym Domu jest gotowy.

„Zasadą jest to, że to strona zapraszająca podaje ten komunikat i wtedy mamy dopiero stuprocentowe potwierdzenie. Na etapie Kancelarii jest to przygotowane” – podkreślił.

Andrzej Dera pytany też był o ewentualną wizytę amerykańskiego prezydenta w Polsce.

„Patrząc tak realistycznie, pan prezydent Stanów Zjednoczonych był w Polsce, pan prezydent Polski będzie – mam nadzieję – w Stanach Zjednoczonych i dojdzie do spotkania, trudno sobie wyobrazić, żeby w ciągu półtora miesiąca od tego spotkania była kolejna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych” – powiedział sekretarz stanu.

Donald Trump wraz z małżonką Melanią odwiedzili Polskę na początku lipca ubiegłego roku. Prezydent USA wygłosił wtedy przemówienie na pl. Krasińskich w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj