fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent A. Duda w Bratysławie: Naszym priorytetem powinno być wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych obywateli

W Bratysławie trwa szczyt Państw Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Przywódcy państw wschodniej flanki NATO spotykają się w związku ze zbliżającym się szczytem Sojuszu w Wilnie.

Podczas sesji inauguracyjnej polski prezydent mówił, że należy dołożyć wszelkich starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy było wysoko na agendzie politycznej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Andrzej Duda wskazywał też, że zbliżający się szczyt trzeba dobrze wykorzystać.

Zbliża się szczyt NATO w Wilnie. Musimy go wykorzystać, aby wyznaczyć ambitne cele, podjąć ważne decyzje i zobowiązania. Naszym priorytetem powinno być wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych obywateli. Ponadto musimy określić jasną perspektywę dla członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, potępił zniszczenie przez Rosjan zapory na Dnieprze.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce naraża tysiące cywilów na niebezpieczeństwo i powoduje poważne szkody dla środowiska. To skandaliczny akt, który pokazuje brutalność rosyjskiej wojny na Ukrainie – podkreślił sekretarz generalny NATO.

Szczyt w Bratysławie jest ósmym spotkaniem prezydentów w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Format ten powstał z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję. Grupę B9 tworzą jeszcze Słowacja, Czechy, Węgry, Bułgaria, Litwa, Łotwa i Estonia.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl