„Przystanek Historia”. W Kielcach otwarto Centrum Edukacyjne IPN

Popularyzacja wiedzy o historii najnowszej poprzez zajęcia edukacyjne, wystawy, prelekcje, debaty i projekcje filmowe – to cele funkcjonowania otwartego w piątek w Kielcach Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia”.

„Najważniejsze w historii jest to, być czuć więź międzypokoleniową. Nas za kilkanaście, kilkadziesiąt lat nie będzie. Ale jest ta pamięć. Po to jest <<Przestanek Historia>>, żeby się zatrzymać, opowiedzieć tę historię samym sobie, ale przede wszystkim naszym dzieciom. Bo to one poniosą ją w przyszłość” – mówił podczas otwarcia placówki prezes IPN Jarosław Szarek.

„Przystanek Historia” znajduje się w centrum Kielc, w pobliżu Rynku, na parterze budynku, który samorząd miasta przekazał w użyczenie IPN. Kielczanie dobrze kojarzą to miejsce – wcześniej przez wiele lat znajdowała się tam księgarnia Empiku.

Naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że dzięki otwarciu „Przystanku” będzie można szerzyć wiedzę, która często nie jest powszechną w przestrzeni publicznej.

„Będziemy mogli tu upowszechniać historię poprzez różne formy przekazu i podejmować kontrowersyjne tematy związane z historią Polski. Ważne będzie dla nas prezentowanie historii regionu” – zaznaczyła.

W opinii prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, placówka edukacyjna IPN, może być – obok prowadzonego przez samorząd Muzeum Historii Kielc oraz Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – kolejnym miejscem na mapie miasta, przybliżającym historię najnowszą młodym ludziom.

„Będą mogli poznawać dzieje bohaterów, ale także powinni widzieć – ku przestrodze – kto był oprawcą” – argumentował prezydent miasta.

W centrum edukacyjnym Instytutu, będzie można skorzystać z czytelni publikacji IPN, poznać szczegóły wybranych zagadnień dzięki multimediom, odsłuchać audycji historycznych i relacji świadków istotnych wydarzeń lub pograć w historyczne gry edukacyjne.

Co miesiąc będą tam pokazywane nowe wystawy. Z okazji otwarcia palcówki, przygotowano na specjalnych banerach trzy ekspozycje.

Wystawa „Sybiracy – zesłańcy – deportowani” dokumentuje losy m. in. Polaków zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego w latach 1768-1956. O tragicznej historii największego w Krakowie miejsca martyrologii Polaków i Żydów, traktuje wystawa „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942-1945”. Z kolei ekspozycja „Z archiwum kieleckiego IPN” przybliża mało znane materiały, przechowywane w Instytucie.

Co tydzień planowane są projekcie filmów fabularnych lub dokumentalnych, poprzedzone prelekcją historyka. 20 września będzie pokazywany obraz w reż. Grzegorza Brauna „Marsz wyzwolicieli” – o stalinowskiej Rosji.

Pokazywane będą też spektakle, przygotowane przez młodych ludzi – często na podstawie autorskich scenariuszy – których tematem będzie historia.

„Przystanek historia” będzie też miejscem warsztatów dla nauczycieli i uczniów. W październiku zaplanowano zajęcia poświęcone Solidarności i Polakom ratującym Żydów.

W placówce zaplanowano też spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych oraz konferencje naukowe i debaty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl