W Warszawie odbędzie się uroczysty pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych – ofiar zbrodni komunizmu

Na Warszawskich Powązkach w Kwaterze „Ł” spocznie dziś 22 żołnierzy zamordowanych przez władze komunistyczne. Pochowani zostaną m.in. żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział rodziny ofiar, przedstawiciele władz oraz organizacje patriotyczne.

Komuniści torturowali żołnierzy podziemia niepodległościowego w katowni na Mokotowie. W ten sposób walczono z przeciwnikami systemu. Zamordowanych grzebano w bezimiennych dołach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Dzięki działaniom zespołu pod kierunkiem wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofa Szwagrzyka przywracana jest ich cześć.

Będziemy na Łączce chowali szczątki tych, których udało się odnaleźć, którzy zostali zidentyfikowani z imienia i nazwiska. Ostatni taki pogrzeb był w 2015 roku. W tej chwili kolejne 22 osoby zostaną tam pochowane. Uroczystości rozpocznie Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godz. 13.00. Po Eucharystii dalsza część uroczystości pogrzebowych będzie miała miejsca na Powązkach – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

W wyniku prac IPN na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w latach 2012-2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 71 z nich.

Bohaterowi są chowani w Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych. IPN chce stworzyć nowe miejsce upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych. Panteon Narodowy, jest krytykowany m.in. za to, że jest zbyt skromny, a szczątki bohaterów spoczywają w małych schowkach.

RIRM

drukuj