IPN główną instytucją polityki historycznej państwa

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości kończą pracę nad projektem ustawy zmieniającym zasady działania Instytutu Pamięci Narodowej. Do Sejmu powinien on trafić w ciągu dwóch miesięcy. Obecnie dopracowywane są szczegółowe rozwiązania.

Parlamentarzyści PiS-u zwracają uwagę, że chodzi przede wszystkim o wzmocnienie IPN-u, który stałby się główną instytucją polityki historycznej państwa.

IPN zostałby połączony z instytucjami, które pełnią obecnie podobne funkcje: Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Prof. Mieczysław Ryba, były członek kolegium IPN, mówi, że polityka historyczna i pamięci powinna być skupiona w jednym urzędzie.

Pamiętajmy o tym, że tak IPN, jak i wszystkie działania związane z upamiętnianiem ofiar różnych zbrodni, to się łączy nade wszystko z czasami totalitarnymi. To w tym obszarze, jak gdyby głównie, operuje się we współczesnej polityce historycznej. W związku z tym połączenie tych instytucji w jedną całość, a zarazem nadanie temu jednego profilu działaniowego wydaje się zasadne. Naturalnie powinno się to też łączyć z jakimiś personaliami, które będą adekwatne do tego, co rząd, państwo polskie zamierza w tej przestrzeni dokonać – powiedział historyk.

IPN został powołany 19 stycznia 1999 r. na mocy ustawy z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej.

Do zadań IPN należy: gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1989, ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl