fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Szefowa MEN-u spotka się z rodzicami prowadzącymi edukację domową

Minister edukacji Anna Zalewska spotka się w poniedziałek z przedstawicielami rodziców prowadzących edukację domową – informuje „Nasz Dziennik”. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim zmian finansowania tej formy edukacji. 

O sprawie zrobiło się głośno po tym, jak w mediach pojawiła się informacja, że Ministerstwo Edukacji Narodowej rzekomo zmniejszy dotacje o 70 proc. Resort zaprzeczył tym doniesieniom i zapewnił, że szanuje dokonany przez rodziców wybór formy nauczania oraz, że jest gotowy na wszelkie uwagi.  Dlatego też, na poniedziałkowym spotkaniu obie strony będą mogły przedstawić swoje racje.

Poseł Marzena Machałek, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji edukacji, zwraca uwagę, że takie spotkanie jest potrzebne, bo wokół działań MEN-u związanych z edukacją domową pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji.

To dobrze, że pani minister spotka się z rodzicami. To dobrze, że ich uspokoi, bo ukazało się dużo nieprawdziwych informacji na ten temat, było dużo niepotrzebnego niepokoju. Być może pewne sprawy trzeba sobie wyjaśnić, pewne określić, natomiast jeśli chodzi o sposób finansowania edukacji domowej i kierowanie tam subwencji, nic się nie zmieni. Ograniczenia wynikają z oceny, że nie zawsze była ona prawidłowo wydawana – i tylko w tych przypadkach będą zmiany. Natomiast sądzę, że wszystko zostanie na tym spotkaniu wyjaśnione – powiedziała poseł.

Od 1 stycznia, decyzją MEN-u, obowiązuje rozporządzenie, które obniża o 40 proc. subwencję dla uczniów uczących się w domu.

Ministerstwo swoją decyzję umotywowało niższymi kosztami związanymi z edukacją domową w porównaniu z zapewnieniem edukacji uczniom, którzy uczęszczają do szkoły.

RIRM

drukuj