fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

MEN: ponad 10 tys. szkół i placówek zgłosiło się do akcji „Razem na Święta”

Ponad 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli zgłosiło swój udział w akcji „Razem na Święta” – poinformowało MEN. Celem akcji jest pomoc innym, kształtowanie wspólnot i odpowiedzialności za drugą osobę.

„Dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom, dyrektorom, a także rodzicom za udział w akcji >>Razem na Święta<<. Dzięki Waszym działaniom prawdziwe dobro popłynęło do osób starszych, samotnych i potrzebujących. Pokazaliście, że pomagać innym można na wiele różnych sposobów. To piękne i ważne inicjatywy” – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski cytowany w komunikacie resortu.

Wskazał na ważną rolę nauczycieli i wychowawców, którzy wspierali uczniów podczas trwania akcji „Razem na Święta”.

„Swoją postawą udowadniają państwo, że szkoła ma nie tylko uczyć, ale także wychowywać. Państwa zaangażowanie jest przykładem troski o dobre wychowanie młodego człowieka” – zaznaczył minister.

„Jeszcze raz za to dziękuję” – dodał.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, tegoroczna edycja akcji „Razem na Święta” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do MEN, które ją zainicjowało, wpłynęły zgłoszenia z 10 250 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju i z zagranicy. Ponad milion uczniów (1 100 854) zaangażowało się w przedświąteczną pomoc potrzebującym. Wspierali ich nauczyciele i wychowawcy. Udział w przedsięwzięciu zadeklarowało 117 479 nauczycieli.

„Docierały do nas przykłady wspaniałych inicjatyw charytatywnych realizowanych w ramach akcji >>Razem na Święta<<. Uczniowie i nauczyciele przygotowywali upominki dla pacjentów lokalnych szpitali i hospicjów, organizowali świąteczne kiermasze i zbiórki darów” – czytamy.

Jak podaje resort, najwięcej zgłoszeń wpłynęło z województwa mazowieckiego – na Mazowszu do akcji przyłączyło się 155 746 uczniów i 17 734 nauczycieli z 1 315 placówek.

Dużym zainteresowaniem przedsięwzięcie cieszyło się również w województwach: małopolskim – 1 149 zgłoszonych placówek (109 082 uczniów i 10 615 nauczycieli), śląskim – 1 142 zgłoszeń (122 666 uczniów i 12 307 nauczycieli), wielkopolskim – 984 zgłoszone placówki (49 583 uczniów i 5 333 nauczycieli).

„Zgłoszenia do udziału w przedsięwzięciu otrzymaliśmy również od szkół polonijnych. Przyłączyły się do nas placówki m.in. z: Kazachstanu, Belgii, Austrii, Litwy, Rosji, Białorusi czy Kanady. Łącznie w przedświąteczną pomoc zaangażowało się 1751 uczniów i 80 nauczycieli z różnych krajów Europy i świata” – informuje MEN.

Warunkiem uczestniczenia w akcji było przesłanie przez dyrektora placówki lub przez osobę przez niego upoważnioną zgłoszenia do 19 grudnia do godz. 12.00 za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej w strefie dla zalogowanych (zakładka „Ankieta”).

„Wiem, że tysiące uczniów na co dzień angażują się w przedsięwzięcia charytatywne. W wielu szkołach funkcjonują kluby i koła wolontariatu, które realizują działania zasługujące na prawdziwe uznanie. Chciałbym, aby te wspaniałe inicjatywy zostały wzmocnione szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy najwięcej osób oczekuje na pomoc. Jestem przekonany, że wsparcie, jakie otrzymają one od uczniów, będzie najlepszym sygnałem, że nie są same, że zawsze jest ktoś, kto o nich pamięta” – napisał minister edukacji w specjalnym liście zachęcając na początku grudnia do udziału w akcji.

MEN zwróciło się do szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a także polskich szkół za granicą o dzielenie się przykładami inicjatyw realizowanych w ramach akcji na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaŚwieta.

Wszystkie szkoły i placówki, które przystąpiły do akcji otrzymają pamiątkowy dyplom.

W ubiegłym roku w akcji „Razem na Święta” uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek.

PAP

drukuj