fot. PAP/Darek Delmanowicz

A. Zalewska: Od 2019 pedagog lub psycholog w każdej szkole

Minister Anna Zalewska zapowiedziała w poniedziałek w Rzeszowie, że w 2019 r. „w każdej szkole pojawi się pedagog lub psycholog”. Podkreśliła też, że wyprawki 300 zł dla uczniów nie będą pochodziły z oszczędności na dopłatach do darmowych podręczników.

„Na pewno we wrześniu 2019 roku w każdej szkole pojawi się pedagog lub psycholog. W tej chwili pedagogów i psychologów mamy w co drugiej szkole” – poinformowała minister edukacji narodowej.

Anna Zalewska dodała, że dla nauczycieli, którzy „myślą o dodatkowym wykształceniu” wskazuje na „co najmniej dwa oczywiste zawody, oczywiste kompetencje”. Jej zdaniem, w systemie oświatowym jest za mało doradców zawodowych oraz pedagogów i psychologów.

„W dzisiejszych czasach są to bezwzględnie potrzebne zawody” – zaznaczyła Anna Zalewska.

W trakcie wystąpienia na konferencji „Edukacja dla zdrowia” Anna Zalewska zdementowała doniesienia medialne, że pieniądze na wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego miałyby pochodzić z programu „Darmowy podręcznik”. Zapowiedź wyprawek pojawiła się podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

„Jestem winna dementi przekazu medialnego; złego, fałszywego, kłamliwego. My na dzieciach nie oszczędzamy” – dodała minister edukacji narodowej.

Podkreśliła, że „darmowe podręczniki dla szkół podstawowych i szkół przekształcanych z gimnazjum zostają”.

„Będą funkcjonować. W tym roku to jest 502 mln zł” – mówiła Anna Zalewska.

Minister zaznaczyła, że ustawa o finansowaniu zadań oświatowych bardzo usprawniła rozliczanie dotacji podręcznikowej.

„Dyrektor ma całą pulę pieniędzy. Dysponuje nimi w dowolny sposób, negocjując z wydawcami poszczególne podręczniki. Ma jeden procent z tej dotacji, a nie z wydatkowych środków” – przypomniała.

W poniedziałek szefowa MEN uczestniczyła w Rzeszowie w konferencji „Edukacja dla zdrowia”.

PAP/RIRM

drukuj