fot. PAP/Maciej Kulczyński

Min. A. Zalewska: Prezes ZNP przekroczył granicę nieprzekraczalną

Doszło do przekroczenia granicy nieprzekraczalnej – tak Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, skomentowała wypowiedź Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Sławomir Broniarz, w jednym z wywiadów, mówiąc o zapowiedzianym strajku w oświacie przypomniał m.in., że w kompetencji nauczycieli, rad pedagogicznych, leży klasyfikowanie, ocenianie i promowanie uczniów. ,,To też jest potężny oręż w ręku nauczycieli (…). Jeżeli skorzystam także z tego oręża, to będziemy mieli w edukacji totalny kataklizm” – powiedział prezes ZNP.

W poniedziałek szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej odniosła się do tej wypowiedzi prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego. „Doszło do przekroczenia granicy nieprzekraczalnej” – wskazała Anna Zalewska.

– Dzwonili do mnie rodzice, uczniowie oraz nauczyciele, którzy powiedzieli, że nie ma zgody na taki język, takie emocje. Nauczyciele i rodzice mówią, że trzeba sukcesywnie zwiększać wynagrodzenie nauczycieli, dlatego to robimy. Na stole leży deklaracja na rzecz edukacji przyszłości. Ona nie tylko została pokazana 11 lutego, ale 1 marca poszły do uzgodnień podpisane przeze mnie projekty, które podsumują te rozwiązania. Przypomnę trzy transze podwyżki: pierwsza 1 kwiecień 2018 rok, druga styczeń 2019r. oraz trzecia – kolejna w tym roku – podwyżka będzie we wrześniu – tłumaczyła Anna Zalewska.

Jutro mają odbyć się rozmowy ostatniej szansy pomiędzy związkowcami a przedstawicielami rządu. W środę krajowy sztab protestacyjny „Solidarność” zdecyduje co dalej.

Nauczyciele z sekcji oświatowej „Solidarność” kontynuują protest polegający na okupacji kuratorium w Krakowie. Domagają się: skrócenia ścieżki awansu zawodowego i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

Jak zapowiadają, jeżeli do 20 marca przedstawiciele rządu nie podejmą z nimi rozmów, to zaostrzą formę protestu. Protest oświatowej ,,Solidarności” wspierają inne branże, m.in. ,,Solidarność” służby zdrowia, kolejarzy oraz transportowców.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl