fot. twitter.com/ZNP_ZG

ZNP złożył w Sejmie wniosek ws. wynagrodzeniu nauczycieli

ZNP złożył w Sejmie wniosek o rejestrację komitetu inicjatywy obywatelskiej dotyczący zmian w wynagrodzeniu nauczycieli. Chodzi o powiązanie wysokości zasadniczej pensji z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że wierzy w to, że uda się zebrać pod projektem w tej sprawie co najmniej 100 tys. podpisów.

– Wierzymy, że przekonamy parlament, iż płaca nauczycieli powinna wynosić więcej – powiedział.

Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska podkreśliła, że resort zgadza się z tym, że obecny system wynagrodzenia nauczycieli wymaga zmian. Zwróciła jednak uwagę, że pod koniec stycznia ruszyły prace zespół ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

– Zadaniem tego zespołu jest przede wszystkim wypracowanie rozwiązań systemowych w dziedzinie edukacji czy też zdefiniowanie długofalowej strategii polityki oświatowej właśnie w zakresie praw i obowiązków pracowników oświaty. Dla nas kluczowa jest tu również kwestia finansowania oświaty, natomiast musi być ona wypracowana razem ze związkami zawodowymi i przedstawicielami samorządów. Kluczowe są też takie kwestie jak awans zawodowy, czas i warunki pracy nauczycieli – powiedziała rzecznik MEN.

Anna Ostrowska przypomniała też, że od 2018 roku podnoszone są wynagrodzenia nauczycieli. Resort chce też by za kilkanaście miesięcy powstał projekt ustawy dot. wynagrodzeń nauczycieli.

RIRM

drukuj