fot. pixabay.com

Prawo i Sprawiedliwość liczy na przedłużenie wakacji kredytowych

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy o przedłużenie wakacji kredytowych. Zjednoczona Prawica apeluje do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, o jej szybkie procedowanie.

Wzrost stóp procentowych doprowadził do wzrostu rat kredytów hipotecznych. Wiele osób popadło wówczas w kłopoty finansowe. Rząd przygotował dla nich wsparcie w postaci wakacji kredytowych. Pomoc polega na odroczeniu spłaty jednej raty na kwartał. Z tego wsparcia można skorzystać do końca tego roku.

– Zapowiadaliśmy, że będziemy analizować sytuacje i faktycznie stopy procentowe nieco spadły, ale jeszcze nie do takiego poziomu, który pozwolił ludziom odetchnąć z ratami kredytów. Raty są wciąż wysokie, dlatego chcemy przedłużyć na przyszło rok wakacje kredytowe – wskazał p.o. wiceministra rozwoju i technologii, Piotr Uściński.

Przedstawiony przez rząd projekt nieco zmienia zasady udzielania pomocy kredytobiorcom. Te same warunki jak dotąd będą obowiązywać tych, którzy mają kredyt do 400 tysięcy złotych. Posiadacze kredytu między 400 a 800 tysięcy złotych będą mogli skorzystać z wakacji, jeśli rata przekracza 50 procent dochodu gospodarstwa domowego. Właściciele mieszkań z dużym kredytem powyżej 800 tysięcy złotych nie będą już mogli skorzystać z pomocy. Projekt ustawy został złożony w Sejmie. O jego losach z marszałkiem Sejmu rozmawiał szef resortu rozwoju, Waldemar Buda.

– Przygotowaliśmy projekt ustawy o wakacjach kredytowych i chciałbym, żeby był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu – mówił Waldemar Buda, p.o. ministra rozwoju i technologii.

Chodzi o to, żeby z wakacji można było skorzystać od 1 stycznia już do pierwszej raty z 2024 roku.

– Dochodzą nas bardzo niepokojące sygnały, że w ogóle ten projekt mógłby nie ujrzeć światła dziennego i wakacji kredytowanych w ogóle by nie było na 2024 rok. Ponad milion rodzin i kredytobiorców czeka na te rozwiązania, inaczej będą mieli olbrzymie problemy ze spłatą swojej raty kredytowej – oznajmił Waldemar Buda.

Prawo i Sprawiedliwość liczy na współpracę ze strony nowego marszałka Sejmu, który podkreślał, że trzeba zacząć procedować ustawy, które przyniosą Polakom korzyści.

– Powinniśmy jak najszybciej zacząć procedować realne przynoszące ludziom korzyści projekty ustaw – akcentował Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP.

Nie wiadomo jednak, czy wśród tych ustaw znajdzie się ta o wakacjach kredytowych. W dniu inauguracji nowej kadencji marszałek Sejmu obiecywał, że nie będzie przetrzymywał projektów ustaw w tzw. zamrażarce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl