fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm przyjął nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji, która może mieć wpływ na przyszłość stacji TVN

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze w trakcie trwającego posiedzenia Sejmu przeforsowało nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji, która może mieć wpływ na przyszłość stacji TVN. Było to możliwe po reasumpcji głosowania w sprawie odroczenia obrad.

Głosowanie w sprawie uzupełnienia obrad Sejmu o ustawę o radiofonii i telewizji miało dać pierwszą, choć tylko wstępną odpowiedź, co dalej z większością w Sejmie. Głosowało 440 posłów. 223 było za, 208 było przeciw. Wstrzymało się dziewięciu.

Prawo i Sprawiedliwość to głosowanie wygrało. Pomogła w tym grupa polityków Porozumienia, ale też posłowie Kukiz’15. Ustawa medialna, która może mieć wpływ na przyszłość stacji TVN, rozgrzała w środę salę obrad. Głośno protestowali przeciwko niej politycy opozycji.

PiS podtrzymuje, że zmiany służą obronie polskiego rynku medialnego przed inwestorami z Rosji i Chin. Poseł Marek Suski z PiS-u uzasadniał, że już teraz obowiązują przepisy, które ograniczają inwestowanie w polskie media, m.in. Amerykanom.

– Projekt nowelizacji ustawy przewiduje tylko doprecyzowanie przepisów, uszczelnienie przepisów, żeby nie można ich było obchodzić – ocenił Marek Suski.  

Na przykład wtedy, gdy kapitał spoza [Europejskiego Obszaru Gospodarczego] inwestuje w Polsce przy wykorzystaniu fikcyjnej spółki. Takie zarzuty pod adresem stacji TVN i jej właściciela kierowali politycy PiS.

Opozycja broniła koncesji dla TVN. Borys Budka, wiceprzewodniczący PO, uznał, że działania rządu są niebezpieczne dla demokracji.

– Wy dzisiaj stoicie dokładnie tam, gdzie stało ZOMO. Tak, bo wy tak rozumiecie demokrację – mówił Borys Budka.

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, mówił o pozycji międzynarodowej Polski.

– Zakwalifikują nas do państw „kategorii Białoruś” i tym podobne – zwrócił uwagę prezes PSL.

Czarny scenariusz kreśliła poseł Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy.

 – Jeśli dziś pozwolimy na przejęcie TVN24, to rozochocone PiS wymyśli i wprowadzi w życie takie przepisy, aby przejąć media z zagranicznym kapitałem, ale również media z polskim kapitałem – ostrzegła Joanna Scheuring-Wielgus.

Poseł Marek Suski odpowiadał, że to w czasach rządów Platformy Obywatelskiej próbowano wpływać na media. Podał przykład przejęcia dziennika „Rzeczpospolita” i wyrzucenie redaktora naczelnego gazety „Fakt”.

– Wy dzisiaj bronicie kogoś, kto jest inwestorem w Polsce i inwestuje tutaj, łamiąc polskie prawo – podkreślił Marek Suski.

Poparcie dla ustawy medialnej zapowiedział Paweł Kukiz. Wcześniej w projekcie znalazła się jego poprawka, by prywatnej stacji w Polsce nie mogło przejąć państwo. Paweł Kukiz jest przekonany, że projekt będzie służył repolonizacji mediów, co także jest jego postulatem.

– Powiecie, że po tej ustawie „TVPiS” będzie miało monopol. Nie, bo po pierwsze, TVN ma wiele możliwości, by kontynuować działalność, po drugie poza TVN jest jeszcze POLSAT i parę innych telewizji – wskazał Paweł Kukiz, lider Kukiz’15.

W środę z sali obrad ustawa medialna trafiła na posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Przyjęta została kolejna poprawka, wydłużająca o siedem miesięcy koncesję tym stacjom telewizyjnym, którym wygasa ona w najbliższym czasie. Dotyczy to właśnie stacji TVN.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl