fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Posłowie o poprawkach do budżetu

Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się poprawkami Senatu do ustawy budżetowej. Wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem wszystkich dwudziestu poprawek.

Pozytywną opinię uzyskały m.in. wnioski, by zwiększyć Fundusz Kościelny oraz budżet Senatu.

Wśród poprawek wprowadzonych przez Sejm znalazł się też m.in. wniosek dot. utworzenia nowej rezerwy celowej związanej z organizacją Światowych Dni Młodzieży z kwotą 15 mln zł.

Poseł Janusz Szewczak z sejmowej Komisji Finansów mówi, że poprawki Senatu nie wniosły istotnych zmian.

– Te pierwotne prace nad budżetem w Komisji Finansów Publicznych były najistotniejsze. Trzeba też pamiętać, że ten budżet jest w dużej mierze takim niechcianym „spadkiem” po poprzednim rządzie PO-PSL. Nie dało się go już znacząco zmienić – zbyt mało czasu. Wiadomo, że trzeba będzie praktycznie do końca lutego te prace zakończyć i uchwalić budżet. Wyzwaniem będzie raczej realizacja przyszłorocznego budżetu. Te prace zaczynają się w okolicach czerwca. To będzie naprawdę poważne zadanie – wskazuje Janusz Szewczak.

Zgodnie z ustawą budżetową, deficyt w tym roku ma nie przekroczyć 54,7 mld zł. Resort finansów założył, że PKB wzrośnie o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 1,7 proc., natomiast deficyt sektora finansów publicznych – 2,8 proc. PKB.

RIRM

drukuj