Pomoc dla Sybiraków

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu do Sejmu trafi prezydencki projekt ustawy o zadośćuczynieniu dla Sybiraków – informuje „Nasz Dziennik”.

Mija już prawie 80 lat od pierwszej wywózki na Syberię, a ofiary wciąż nie doczekały się odpowiedniego zadośćuczynienia. Rosja, a wcześniej ZSRS, nigdy nie poczuwała się do winy za tragiczny los ponad 1,3 mln osób. Moskwa nigdy też nie wypłaciła odszkodowań. Jak informuje „Nasz  Dziennik”, także państwo polskie nie zdało w tej sprawie egzaminu. W 2009 r. były prezydent Lech Kaczyński skierował do Sejmu projekt ustawy o świadczeniu substytucyjnym przysługującym osobom represjonowanym przez ZSRS w latach 1939-1956. W 2013 r. głosami koalicji PO-PSL dokument przepadł. Projekt przewidywał wypłacenie 400 zł z budżetu państwa ofiarom sowieckich represji za każdy miesiąc pobytu na zesłaniu. Do ustawy o zadośćuczynieniu dla zesłańców na Syberię i do Kazachstanu wrócił prezydent Andrzej Duda. Jednak długo oczekiwany i zapowiadany projekt nie został jeszcze złożony w parlamencie. Prezydencki minister Andrzej Dera w rozmowie z dziennikiem powiedział, że „prawdopodobnie w tym tygodniu projekt zostanie skierowany do Sejmu. Przypomnijmy, w projekcie jest mowa o 200 zł za każdy miesiąc zsyłki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl