W Sejmie trwa konferencja nt. bezpieczeństwa ludności w Polsce

O wyzwaniach bezpieczeństwa ludności w Polsce rozmawiają dziś parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i organizacji pozarządowych oraz naukowcy. Konferencja rozpoczęła się pół godziny temu w Sali kolumnowej Sejmu. Jej celem jest zidentyfikowanie i weryfikacja obszarów bezpieczeństwa cywilnego.

Wśród tematów spotkania są m.in. poszanowanie prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego w Konstytucji RP oraz w aktach prawa międzynarodowego.

Zaproszeni goście omówią też m.in. kwestię powiadamiania ludności o zagrożeniach oraz problemów zarządzania bezpieczeństwem cywilnym w Polsce.

Poseł Edward Siarka, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, zwraca uwagę, że bezpieczeństwo ludności w Polsce zostało przez rząd POPSL zaniechane i wymaga pilnego uregulowania.

– W 2007 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości z poprzedniej kadencji uchwalił ustawę odnośnie zarządzania kryzysowego i dalszym ciągiem tej ustawy miała być kwestia rozwiązania spraw związanych z ochroną ludności. To nie zostało zrobione przez ostatnie osiem lat, a jest to pilna sprawa, która wymaga uregulowania, bo bez tego, tak na dobrą sprawę, obrona cywilna na dzień dzisiejszy w naszym kraju jest tylko po prostu papierową fikcją. Gdyby nie system Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej, to tak na dobrą sprawę nie bylibyśmy w stanie sobie za bardzo pomóc. To wymaga uregulowania i mam nadzieję, że ta konferencja na to pytanie (w jaki sposób to zrobić) odpowie – powiedział poseł Edward Siarka.

Organizatorem spotkania jest Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych we współpracy z Wydziałem Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 RIRM

drukuj