fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm: Komisja śledcza ds. VAT przyjęła pierwsze wnioski dowodowe

Sejmowa komisja śledcza ds. zbadania nieprawidłowości w VAT przyjęła na pierwszym swoim posiedzeniu we wtorek wnioski dowodowe zgłoszone przez jej członków. Chodzi o dokumenty, o jakie komisja wystąpi.

Występując jako pierwszy poseł Zbigniew Konwiński (PO) wniósł o wystąpienie ws. dokumentów związanych z działającymi w latach 2008-2014 zespołami zadaniowymi działającymi w MF, Izbach Skarbowych, Urzędach Kontroli Skarbowej itp., a dotyczących kwestii wyłudzeń podatkowych. Zaproponował też wystąpienie o m.in. wytyczne dla organów skarbowych w kwestii zwrotów VAT, dokumenty z działalności grupy zadaniowej ds. walki z nieprawidłowościami w obrocie stalą zbrojeniową, sprawozdania szeregu UKS zajmujących się specyficznymi obszarami wyłudzeń, informacje o kontrolach skarbowych i wynikach tych kontroli.

Konwiński wniósł także o szereg innych dokumentów dotyczących różnych programów walki z wyłudzeniami, porozumień pomiędzy instytucjami, a także komunikaty i listy ostrzegawcze zamieszczane przez MF i MG, opracowania eksperckie dot. luki VAT, sprawozdania NIK z wykonania budżetu państwa od 2008 i 2015 r.

Wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS) wniósł z kolei o protokoły kontroli NIK dotyczących ściągalności podatków, informacje o procesach legislacyjnych ustaw i innych aktów prawnych, związanych z VAT i akcyzą.

Smoliński zaproponował też wystąpienie do ministra-koordynatowa służb specjalnych o wszelkie materiały dot. wyłudzeń podatkowych w jego posiadaniu.

PAP/RIRM

drukuj