Powstanie komisja badająca afery reprywatyzacyjne w Polsce

Do Sejmu trafi dziś projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej do zbadania procesów reprywatyzacyjnych w Polsce. Do projektu uchwały i listy parlamentarzystów dotarł dziennik „Rzeczpospolita”.

Chodzi o zbadanie nieprawidłowości w procesach reprywatyzacyjnych z ostatnich 27 lat. Wniosek podpisali wszyscy posłowie Kukiz’15 oraz dziesięciu innych parlamentarzystów. Zebrano wymaganą liczbę 46 podpisów.

Według inicjatora komisji Ruchu Kukiz’15, zaniechania lub nadużycia związane z reprywatyzacją obciążają przedstawicieli wielu opcji politycznych. Na szerokie poparcie dla sprawy w Sejmie liczy poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak.

– Negatywne dla życia i substancji Warszawy mogą być, np. pozytywne emocje w kwestii umarzania sprawy. Wiemy, że zajmowali się tym politycy, mówili: „Byłbym zadowolony, gdyby ta sprawa była umorzona” – tylko tyle. Rzecz w tym, że tam, gdzie pojawia się polityka, nie pojawiają się dokumenty. Komisja nadzwyczajna ds. reprywatyzacji powinna ujawnić te wszystkie elementy, a także działać jawnie nie zasłaniając się państwową tajemnicą. „Sitwa” powinna dostać po łapach. Sprzedano cały majątek Rzeczpospolitej; a gdzie są pieniądze? – pytał poseł.

Autorzy uzasadnienia we wniosku wyliczają nieprawidłowości reprywatyzacyjne w Łodzi, Poznaniu i Krakowie.

W ramach komisji śledczej chcą prześwietlić działania ministrów, posłów i senatorów wszystkich kadencji po 1989 r. Sprawdzone mają być także organy powołane do ścigania przestępstw na czele z ABW, CBA i KGP.

W skład komisji śledczej miałoby wejść dziewięciu posłów. Do jej powołania potrzebna jest bezwzględna większość głosów w Sejmie.

RIRM

drukuj