PO złoży wniosek do TK ws. nowych sędziów Trybunału

Platforma Obywatelska złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie za nieważne uchwał, które podjął w środę Sejm ws. wyboru nowych pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Szef klubu PO Sławomir Neumann ma nadzieję, że Trybunał uzna, że uchwały te nie mają mocy prawnej. To jego zdaniem zakończy chaos konstytucyjny, który – o czym nie wspomina – powstał za sprawą działań PO.

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że Trybunał nie jest właściwym organem do oceny konstytucyjności uchwał Sejmu RP.

Konstytucjonalista dr Przemysław Czarnek mówi, że kompetencje Trybunału nie są ograniczone do badania zgodności z Konstytucją jedynie ustaw czy umów międzynarodowych. Jednak jak podkreślił, aby sejmowa uchwała mogła być badana przez Trybunał, musi mieć ona charakter normatywny.

– Jeśli PO zaskarży uchwały podjęte przez Sejm – 5 uchwał stwierdzających nieważność od samego początku uchwał podejmowanych wcześniej ws. wyborów sędziów TK, to Trybunał będzie musiał najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście leży to w jego właściwości rzeczowej, czy jest kompetentny, żeby tę uchwałę rozpatrywać, tzn. musi odpowiedzieć na pytanie: czy te uchwały mają charakter normatywny. W moim przekonaniu nie mają takiego charakteru, a w związku z powyższym nie będą podlegały rozpatrywaniu przez TK. Ale i tak ostatecznie to Trybunał będzie odpowiadał, jeśli PO skieruje do niego te uchwały – wyjaśnia dr Przemysław Czarnek.  

Podobne stanowisko w tej sprawie ma konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski.

– Nie jest oczywiste, że Trybunał byłby właściwy do oceny zgodności tego rodzaju uchwał z Konstytucją, ponieważ nie jest oczywiste, czy te uchwały mają charakter normatywny nie mają. Na to pytanie może odpowiedzieć tylko Trybunał Konstytucyjny, odnosząc się do skierowanego do niego wniosku – albo umarzając postępowanie ze względu na niedopuszczalność orzekania, albo stwierdzając że odnajduje swoją właściwość do orzekania i w związku z tym rozpoznał wniosek – tłumaczy dr Ryszard Piotrowski.

PO apeluje także do prezydenta, by zaprzysiągł na sędziów TK trzy osoby wybrane przez poprzedni Sejm. Według partii w ten sposób Andrzej Duda wypełni orzeczenie Trybunału.

Przypomnijmy, że sędziowie uznali wczoraj ustawową podstawę październikowego wyboru trzech sędziów Trybunału za konstytucyjną. Podstawa wyboru pozostałych dwóch osób została uznana za niekonstytucyjną. Sędziowie orzekli też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego TK wybranego przez Sejm.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl