Bundestag dał zgodę na udział Bundeswehry w walce przeciw IS

Bundestag wyraził w piątek zgodę na udział Bundeswehry w działaniach zbrojnych przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii. Zgodnie z przewidywaniami za wnioskiem rządu Angeli Merkel głosowała zdecydowana większość posłów niemieckiego parlamentu.

W głosowaniu imiennym wniosek poparły kluby koalicji rządowej CDU/CSU i SPD, a także część parlamentarzystów partii Zieloni – łącznie 445 posłów. Przeciwko głosowała cała Lewica i większość Zielonych – 146 deputowanych. Siedmiu posłów wstrzymało się od głosu.

Mandat udzielony rządowi przewiduje udział w interwencji maksymalnie 1 200 niemieckich żołnierzy, sześciu samolotów Tornado, których zadaniem będzie prowadzenie rozpoznania, okrętu ochraniającego francuski lotniskowiec oraz samolotu przystosowanego do tankowania w powietrzu. Niemieckie lotnictwo nie będzie uczestniczyć w nalotach na stanowiska IS, Berlin wyklucza też udział swoich wojsk lądowych.

Głównym powodem decyzji rządu w Berlinie o włączeniu się do walki z dżihadystami jest solidarność z Francją po zamachach w Paryżu 13 listopada. Opozycja krytykuje brak rezolucji ONZ oraz szybkie tempo podjęcia decyzji. Pierwsze czytanie ustawy o mandacie odbyło się w środę.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj