Sejm: komisja obrony o katastrofie smoleńskiej

Trwa posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej z udziałem członków rządowej podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej. Posiedzenie odbywa się w trybie niejawnym.

W trakcie obrad komisji przedstawiony zostanie raport podkomisji smoleńskiej dot. przyczyn tragedii sprzed siedmiu lat – wyjaśnił szef komisji OBN Michał Jach.

– Myślę, że dostaniemy jeszcze szerszą informację niż była zaprezentowana na konferencji wojskowej akademii technicznej. Poza tym posłowie będą mogli dopytać o szczegóły, które nas będą szczególnie interesowały. Z pełną premedytacją zdecydowaliśmy, że posiedzenie będzie w trybie niejawnym. Po pierwsze, Ministerstwo Obrony Narodowej przysłało informację dla posłów, która ma charakter niejawny, a po drugie, pomoże to, mam nadzieję, poprowadzić bardziej merytoryczną komisję. Bo Platforma Obywatelska, opozycja totalna wykorzystałaby to na kolejny atak na pana ministra Antoniego Macierewicza i rząd pani premier Beaty Szydło – tłumaczył Michał Jach.

Działająca przy MON podkomisja została powołana w lutym 2016 r. 10 kwietnia tego roku, w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, podkomisja zaprezentowała film, w którym postawiła hipotezę, zgodnie z którą przyczyną tragedii była seria eksplozji ładunków termobarycznych w kadłubie, centropłacie i skrzydłach Tu-154M.

RIRM

drukuj