Szwecja za dalszym rozwijaniem współpracy bilateralnej z Polską

Partnerstwo Wschodnie, kwestie bezpieczeństwa i gospodarcze oraz wspólne interesy realizowane w Unii Europejskiej – to główne tematy rozmów premierów Polski i Szwecji. Premier Szwecji, który gości dziś w Polsce zadeklarował, że jego kraj chce nadal rozwijać bilateralną współpracę z Polską, m.in. w zakresie Partnerstwa Wschodniego, innowacyjności oraz handlu.

Szwecja jest strategicznym partnerem Polski w regionie i w Unii Europejskiej. Jak mówiła szefowa polskiego rządu, wynika to nie tylko z położenia geograficznego, ale przede wszystkim z podobnego podejścia do wielu kwestii. Szczególną uwagę Beata Szydło zwróciła na współpracę Polski i Szwecji dotyczącą Partnerstwa Wschodniego.

– Zgodziliśmy się z panem premierem, że jako państwa-pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego w sposób szczególny czujemy się odpowiedzialni za jego dalszą przyszłość. Jesteśmy zdeterminowani, aby wspólnie pracować nad reformą Partnerstwa, także w kontekście listopadowego szczytu – zaznaczyła Prezes Rady Ministrów.

Sztefan Lywen dziękował za – jak powiedział – wspaniałą współpracę w ramach Partnerstwa Wschodniego.

– Zbudowaliśmy długotrwałą współpracę o charakterze strategicznym i nasza bilateralna współpraca będzie nadal rozwijana m.in. w takich obszarach, o których wspomniała pani premier, Partnerstwo  Wschodnie, handel, innowacyjność, sektor obronności i inne istotne obszary – podkreślił Premier Szwecji.

Premierzy Polski i Szwecji rozmawiali także o relacjach z Rosją, w tym o organizowanych przez Moskwę ćwiczeniach wojskowych, czy akcjach dezinformacyjnych.

– To wszystko odnotowujemy jako zagrożenia, które również powinny być brane pod uwagę przez nasze dwa państwa. Powinniśmy tutaj współpracować, wymieniać się informacjami i uznajemy to za bardzo ważny element współpracy – zwróciła uwagę Beata Szydło.

Rozmowy dotyczyły również tematów gospodarczych.

– Chcemy w ramach tej współpracy gospodarczej budować nowe płaszczyzny, otwierać nowe pola tej współpracy. Liczymy na to, że nasi przedsiębiorcy będą mogli ze sobą kooperować. Mówiliśmy o tym, że w ramach współpracy gospodarczej liczymy na intensyfikację kontaktów sektora nowoczesnych technologii i przemysłów innowacyjnych – wskazała szefowa rządu.

Nie zabrakło też omawiania praw dotyczących Unii, w tym rozpoczynającego się w czwartek szczytu Rady Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl