Dziś decyzja prezydenta ws. referendum

O wtorkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą oraz możliwości rozszerzenia wrześniowego referendum mówiła poseł Beata Szydło w środowych Rozmowach niedokończonych na antenie Telewizji Trwam. „Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że w czwartek ogłosi swoją decyzję” – podkreśliła kandydatka PiS na premiera.

We wtorek w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania Andrzeja Dudy z przedstawicielami referendów obywatelskich. Wzięła w nim także udział poseł Beata Szydło, która apelowała do prezydenta o rozszerzenie plebiscytu o trzy pytania dot. 6-latków, Lasów Państwowych i wieku emerytalnego.

Pan prezydent Andrzej Duda podjął inicjatywę. Najważniejsza jest tutaj oczywiście kwestia prawna związana z możliwością dopisania tych pytań. Dla pana prezydenta nie ulega wątpliwości, że trzeba zapytać Polaków o te sprawy. On to wczoraj bardzo mocno podkreślił. Pan Piotr Duda, czyli przewodniczący „Solidarności”, proponował alternatywnie, że – jeśli nie ma możliwości rozszerzenia referendum 6 września – można zapytać Polaków o te sprawy 25 października, czyli w dniu wyborów. Pan prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że w czwartek ogłosi swoją decyzję – podkreślała poseł Beata Szydło.

Kandydatka PiS na premiera wskazywała, że kwestia rozstrzygania wątpliwości podatkowych na rzecz obywateli była podejmowana przez jej partię znacznie wcześniej. Dopiero teraz odpowiednia ustawa weszła w życie z inicjatywy rządu.

Bodaj cztery lata temu złożyliśmy projekty ustaw podatkowych. Dotyczyły one zmian w podatku VAT. Jest to w tej chwili ogromny problem dla Polski. (…) System VAT działa źle. Zaproponowaliśmy wtedy zmiany, również w podatku dochodowym. Dokonaliśmy wtedy zapisu, że wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika. Cztery lata temu Platforma i PSL nie chciały na ten temat rozmawiać. W tej chwili ten projekt ustawy został przyjęty – tłumaczyła polityk.

Poseł Beata Szydło zwróciła uwagę na liczne wątpliwości konstytucjonalistów wobec pytań zaproponowanych przez Bronisława Komorowskiego. Kontrowersyjne w jej ocenie są również okoliczności ogłoszenia wrześniowego plebiscytu.

Kwestia referendum 6 września budzi wątpliwości konstytucjonalistów; choćby pytanie o JOW-y, bo są opinie, że powinna nastąpić najpierw zmiana konstytucji, a potem zmiana systemu okręgów wyborczych. Rodzi się też pytanie o to, w jakim trybie to referendum zostało ogłoszone. Wiadomo, że po przegranej I turze Bronisław Komorowski, chcąc ratować swój wynik wyborczy, to referendum ogłosił – mówiła kandydatka PiS na premiera.

Mimo licznych wątpliwości – jak zapewniła – Prawo i Sprawiedliwość zachęca do udziału we wrześniowym referendum, nawet jeśli nie dojdzie do jego rozszerzenia. „Każdy, kto ma poczucie odpowiedzialności za państwo, powinien w nim wziąć udział” – podkreśliła poseł.

Ja zachęcam, ja też wezmę udział w tym referendum. Uważam, że referendum jest świętem demokracji. Jest to moment, kiedy obywatele mają możliwość przedstawienia swojej opinii w ważnych dla nich sprawach – deklarowała Beata Szydło.

6 września Polacy odpowiedzą na pytania dot. JOW-ów, rozstrzygania wątpliwości podatkowych na rzecz obywateli oraz likwidacji finansowania partii z budżetu państwa.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl