fot. PAP/Radek Pietruszka

B. Szydło: chcemy, by Polska rodzina czuła się bezpiecznie

Dzieci nie będą odbierane rodzicom tylko z powodów ekonomicznych – zapowiedziała w środę premier Beata Szydło prezentując projekt ustawy w tej sprawie. Dzisiaj czynimy kolejny krok, by polska rodzina czuła się bezpieczniejsza – podkreśliła.

W ocenie premier odbieranie rodzicom dzieci tylko i wyłącznie dlatego, że rodziny nie mają wystarczających dochodów, by normalnie funkcjonować, jest sprawą dla polskiego państwa niezwykle wstydliwą. Przypomniała, że rozwiązanie tej kwestii to jedna z zapowiedzi z expose.

Szefowa rządu na konferencji prasowej poinformowała, że projekt ustawy został przygotowany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i znajdzie się w porządku najbliższego posiedzenia rządu we wtorek.

Szydło poinformowała, że został przygotowany również projekt ustawy chroniący dzieci przed pedofilią; nim również zajmie się Rada Ministrów we wtorek. „Te dwa projekty ustaw są początkiem programu, który chcemy realizować – ochrony polskiej rodziny, polskich dzieci” – mówiła.

Dzisiaj czynimy kolejny krok, by polska rodzina czuła się bezpieczniejsza, by rodziny były szczęśliwsze, by rodzice nie musieli martwić się, że wtedy, gdy nie mają środków, zostaną im odebrane dzieci – dodała premier.

W jej ocenie przyczyni się do tego program dopłat dla rodzin 500+.

Nad rozwiązaniami dotyczącymi prawnych zasad pozbawiania rodziców przez sądy rodzinne opieki nad dziećmi, opisanymi w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, pracował Sejm ubiegłej kadencji, ale nie zakończyło się to nowelizacją prawa. Prace nad zmianą były związane z doniesieniami medialnymi o przypadkach, gdy sądy – decydując o pozbawieniu władzy rodzicielskiej – przywoływały też argument ekonomiczny. Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski protestowali wobec „odbierania dzieci biednym rodzinom”.

PAP/RIRM

drukuj