B. Szydło: Grupa V4 przyjęła wspólny plan na Europę

Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli w Warszawie wspólne stanowisko o przyszłości Europy, które będzie prezentowane na szczycie w Rzymie – poinformowała premier Beata Szydło.

Nie mniej, nie więcej Europy, ale lepsza Europa – to jest plan na Europę Grupy Wyszehradzkiej – zaznaczyła szefowa rządu.

W dokumencie podkreślono konieczność przeprowadzenia reform UE w związku z negatywnymi zmianami we wspólnocie.

Wskazano też, że kluczowe dla Unii Europejskiej jest zachowanie jej jedności – powiedziała premier.

– Każdy model przyszłej współpracy musi gwarantować integralność, spójność wspólnego rynku, strefy Schengen i samej Unii. Nie zgadzamy się na podziały Unii Europejskiej i nigdy na takie podziały się nie zgodzimy, ponieważ jest to najprostsza droga do osłabienia Europy. Zgodziliśmy się, że mamy wiele wspólnych planów w zakresie wspólnego rynku, w szczególności w zakresie usług i rynku cyfrowego. Jednocześnie zgodziliśmy się, że należy pilnie przeciwstawiać się protekcjonizmowi na rynku pracy, a w szczególności na rynku pracy i w transporcie. Jest dla nas ważne, aby reforma UE zakładała równość interesów wszystkich krajów członkowskich – podkreśliła Beata Szydło.

Premier akcentowała , że Grupa Wyszehradzka oczekuje od przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, że podczas spotkania w Rzymie będzie ogłoszony nowy plan dla Europy.

– Uzgodniliśmy wspólnie, że oczekujemy od przewodniczącego Donalda Tuska, iż wcześniej zostaną uzgodnione właśnie propozycje związane z reformami Unii Europejskiej, że w Rzymie spotkamy się już tylko po to, ażeby wspólnie ogłosić nowy plan dla Europy – powiedziała Beata Szydło.

Jak podkreśliła, to jest dziś oczekiwanie Grupy Wyszehradzkiej.

My jesteśmy gotowi, swoje propozycje przedkładamy i jesteśmy gotowi na to, żeby te najbliższe kilkanaście dni poświęcić na wypracowanie dobrego planu dla Europy – dodała szefowa polskiego rządu.

PAP/RIRM

drukuj